fot. SP w Żarkach Letnisku
Skarga „zbulwersowanych rodziców” na funkcjonowanie SP w Żarkach Letnisku
03 kwietnia 2019 r. | 14:29
33

Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy od rodzica skargę przesłaną do Śląskiej Kurator Oświaty na funkcjonowanie Szkoły Podstawowej im. Pokoju w Żarkach Letnisku.

Podpisani w skardze "Zbulwersowani Rodzice i Rada Rodziców" zarzucają bardzo dużo nieprawidłowości dyrekcji tej szkoły.

Skarga ta będzie przedmiotem rozpatrywania na komisjach rady oraz na sesji.

Poniżej znajdziecie jej treść w oryginale z anonimizacją imion i nazwisk:

Dotyczy: konieczności przeprowadzenia kontroli funkcjonowania Szkoły Podstawowej im.Pokoju w Żarkach Letnisku.
Zwracamy się do Szanownej Pani Kurator z prośbą o kontrolę w naszej szkole i ustalenie oraz wyeliminowanie wszystkich ujawnionych nieprawidłowości a mianowicie:
- Powoływanie na stanowisko dyrektora szkoły osób z układu bez konkursu.
- Tolerowanie nietrzeźwego nauczyciela w szkole na zajęciach z dziećmi.
- Zatrudnienie w szkole osób bez obowiązku świadczenia pracy.
- Brak kontroli ze strony dyrekcji nad przepływem środków pieniężnych wpłacanych do szkoły przez rodziców lub dzieci.
- Nagminne odchodzenie uczniów z naszej szkoły do innych szkół poza gminę.

Ad 1 Obecna Dyrektor Pani *** uzyskała stanowisko dyrektora szkoły dzięki wielkiej „przyjaźni” z byłym już wójtem gminy Poraj ***, z pominięciem konkursu a później kolejne przedłużanie umowy. Wszyscy wiemy, że obecna Pani Dyrektor jest „nie do ruszenia.” Organ prowadzący(wójt) doskonale wie , iż Pani dyrektor nie radzi sobie z powierzonymi obowiązkami, a mimo tego w dalszym ciągu jest na stanowisku dyrektorskim.

Ad 2.
Zarówno Pani dyrektor jak i niektórzy nauczyciele naszej szkoły tolerowali od kilku już lat nietrzeźwość nauczycielki wychowania fizycznego p. ***. Nauczycielka ta z uzależnieniem alkoholowym do listopada 2018 roku miała PRZYZWOLENIE na prowadzenie zajęć wychowania fizycznego w szkole. O problemie w/w pani wiedzieli nauczyciele włącznie z panią dyrektor *** a także rodzice i uczniowie. Problem nietrzeźwego nauczyciela był wiele razy zgłaszany Pani dyrektor przez rodziców i uczniów. Pani dyrektor nie reagowała lub reagowała impulsywnie atakując słownie osobę, która informowała o problemie nietrzeźwości lub nieobecności w pracy tej nauczycielki i braku lekcji wfu. Pani dyrektor nie potrafiła lub nie chciała zlikwidować problemu nietrzeźwości nauczyciela i częstym „wypadaniem” z grafiku lekcji wych. fizycznego. Problem ten zlikwidowali w końcu sami uczniowie poprzez zawiadomienie o tym fakcie Policji. Funkcjonariusze przybyli, przebadali i stwierdzili, że nauczycielka jest nietrzeźwa. Dopiero wtedy Pani dyrektor zawiesiła nauczycielkę w obowiązkach ale innego nauczyciela nie zapewniła i lekcje wych. fizycznego nadal się nieodbywają. I dokąd tak ma być ?

Ad 3.
Pani Dyrektor szkoły działając w układzie z wójtem *** zatrudniała w wielkiej tajemnicy pracowników bez obowiązku wymagania od nich pracy. Są to dwaj nauczyciele (Pan ***, Pan ***) oraz obecnie już były przewodniczący Rady Gminy w Poraju Pan ***. Jest to naganne aby zatrudniać pracowników i nie wymagać żadnej pracy od nich. Przecież jest to jawna niegospodarność i trwonienie gminnych pieniędzy.

Ad 4.
Od wielu lat w tej szkole pod kierownictwem obecnej pani dyrektor nie prowadzono żadnej dokumentacji finansowej. Dopiero kiedy powołano nową Radę Rodziców jakieś 3 lata temu finanse szkoły zostały uporządkowane. I wyszły na jaw różne nieprawidłowości. Jednym z przykładów tych nieprawidłowości był fakt przyjmowania przez nauczycielkę Panią *** wpłat na Radę Rodziców bez pokwitowań i nieprzekazywanie ich do kasy oraz nie rozliczanie się z pieniędzy zebranych od rodziców dzieci na różnego rodzaju wyjazdy, wycieczki czy nawet parę lat temu na podręczniki dla uczniów. Na potwierdzenie tego faktu można odczytać pismo wyjaśniające w/w nauczycielki w tej sprawie , które znajduje się w dokumentach Rady Rodziców. Z ubolewaniem należy stwierdzić fakt , że preceder nieprzekazywania wpłat przez w/w mógł trwać przez lata. O faktach tych była poinformowana zarówno Pani dyrektor szkoły jak i wice wójt gminy Poraj *** ale sprawa nie nabrała biegu, została wyciszona i nikt nie został ukarany.

Ad 5.
Na przestrzeni kilku lat, z naszej placówki odeszło bardzo dużo uczniów. Powodów tegojest kilka: słabe zarządzanie szkołą, nie udzielanie pomocy uczniom zdolnym, faworyzowanie uczniów, których rodzice są zaprzyjażnieni z dyrekcją szkoły, brak zajęć rozwijających i doskonalących prowadzonych przez nauczycieli, brak wsparcia ucznia przygotowującego się do konkursu, brak szans na rozwój itp. Ponadto, pani dyrektor nie przekazuje rodzicom informacji na temat organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. Rodzice nie są zapoznawani z procedurami przebiegu egzaminów. Nie zapoznaje się rodziców z dokumentacją taką jak: plan współpracy wychowawcy z rodzicami, tematami do realizacji podczas zajęć z wychowawcą, z tematyką zajęć wychowania w rodzinie itp. Generalnie w naszej szkole jest bardzo słaby przepływ informacji na płaszczyźnie dyrektor-rodzice. Strona internetowa nie jest aktualizowana, jest chaotyczna. Brak konstruktywnych i merytorycznych zebrań ogólnych.

Reasumując stwierdzić należy, że nadszedł już najwyższy czas na przerwanie tego nieudolnego i niedopuszczalnego zarządzania naszą szkołą przez obecną p. dyrektor i odwołanie ją ze stanowiska.

Zbulwersowani Rodzice i Rada Rodziców
Nazwisk naszych nie podajemy z obawy przed zemstą na naszych dzieciach.33 odpowiedzi na “Skarga „zbulwersowanych rodziców” na funkcjonowanie SP w Żarkach Letnisku”

 1. Tia... pisze:

  Ciekawe, ze rada rodziców z przewodnicząca na czele nic o tym nie wiedziała. Kto skargę napisał nie wiadomo. Ale można się domyślić..

  2
  10
 2. wolność pisze:

  Vice-przewodnicząca rady powiatu myszkowskiego Zdzisławy Polak . Zwracamy się do radnej powiatowej o
  ustalenie czy obecny starosta powiatu , na którego między innymi pani głosowała przyjął żonę obecnego komendanta powiatowego policji w Myszkowie do pracy do starostwa. O formie jaka by nie była powiadomić mieszkańców gminy Poraj w terminie przystępnym.

  14
  3
  • filip pisze:

   W imię wolności wszystkim żonom komendantów dać wilczy bilet i nie przyjmować do pracy. Tacy wolnościowcy działali w PRL-u i teraz się odradzają i podnoszą głowy.

   4
   1
 3. Karolina pisze:

  Wójt Stachera miał wyjątkowo OJCOWSKI stoasunek do wszystkich dyrektorek i szkół i przedszkoli, niestety wszystko wskazuje na to, że pani wójt ma również stosunek MATCZYNY. No cóż kruk krukowi …

  11
  2
 4. wiesiek pisze:

  Ważne były tylko kumple , znajomki, koleżanki i imprezy tylko nie dzieci?

  13
  2
 5. Wojtek pisze:

  I jak została rozstrzygnięta ta skarga? Czy ktoś coś?

  12
  0
 6. Xxx pisze:

  Czy istotne jest kto to napisał? Ważną jest TRESC. Szok co się w tej szkole dzieje?

  11
  1
 7. iwo pisze:

  Do tych zarzutów należy dodać okropne przekupstwo niektórych nauczycielek. Biżuteria, luksusowe kosmetyki,
  itp. I jeszcze jedno. Nauczycielki, które uczą swoich uczniów, udzielają tym samym dzieciom prywatnych
  korepetycji w domu, przygotowują te same dzieci do konkursów. To jest niedopuszczalne.

  12
  1
 8. yyyyyyyyyy pisze:

  A Pani od historii podobno zrobiła dzieciom sprawdzian z innego materiału niż przerabiali i były bardzo słabe oceny. Jesli ktoś został tym dotknięty niech napisze pismo – oświadczenie i przekaże do Komisji Skarg ( może być za pośrednictwem Rady Rodziców) albo do Biura Rady Gminy Poraj.

  8
  1
 9. Katarzyna pisze:

  Zaczkowski Adam według starej tradycji . Czy się robi czy się leży kasa się należy. Siedzi jak lord dnia 04.04.2019r na sesji rady gminy Myszkowa. A podatnicy gminy Poraj płacąc wysokie podatki na nieroba pseudo pracownika któremu koleżanka Wójt Każmierczak Katarzyna daje kilka tysięcy miesięcznie ludzkich pieniędzy A wyraz twarzy radosnej wójtowej, widać że jest zadowolona z obecnych pieniędzy jakie otrzymuje miesięcznie . A podatnicy mieszkańcy gminy zapracują płacąc wysokie podatki .

  10
  0
 10. Pedro pisze:

  podobno, podobno……….. a gdzie ta prawda i argumenty

  3
  1
 11. Jaro pisze:

  W szkole w ŻL większość rzeczy jest nie tak. Cześć kadry powinna już udać się na spoczynek bo nie nadąża za aktualnymi zmianami w oświacie. Robią wszystko według własnego widzimisie. To co można przeczytać w powyższej skardze to Skandal. Czy dyrektor nie widział tego czy nie chciał widzieć?

  10
  0
  • yyyyyyyyyy pisze:

   Takie są skutki wchodzenia w układy np. Ja mam władzę i daję ci stołeczek dyrektorski to tym masz zobowiązania robić co nakażę np. zatrudniać kolesiów na wyjątkowych zasadach itd itp Czas najwyższy takie układy likwidować

   13
   0
 12. Agata pisze:

  Rodzice obudźcie się i informujcie Komisję Skarg o wszystkich zauważonych nieprawidłowościach bez żadnego strachu i obaw. Trzeba oczyszczać szkoły z takich patologii i chronić dzieci przed złem.

  14
  0
 13. Pedro pisze:

  Niby która?

  5
  0
 14. rogal pisze:

  Tak jak pisze osoba yyyyyyyyyyy 04.04 2019r godz 14;03 identycznie jest obecnie w gminie Poraj ,Wójtowa bez przygotowania do zarządzania Katarzyna Każmierczak . Pracownica o kilku miesięcznym stażu pracy która otrzymała nie złe pieniądze od tego co uciekł przed burzą ,kłamcom . Otrzymała Ania.P od wójtowej prezesurę po niej stowarzyszenia ASPERA pieniążki,prawdopodobnie, ma robić mówić, czy widziała ,słyszała to mniej ważne , dla jej obrony aby zmylić osoby pewnych instytucji .W formie jak w artykule z dnia 2019.02.27.Gazeta Myszkowska Poraj. Tu urzędnicy pytają .czy ..mają się bać .To jest wiarygodna wypowiedz urzędnika państwowego gminy Poraj. Czy osoba o takich predyspozycjach, powinna piastować funkcje państwową. Artykuł jest na portalu.

  9
  0
 15. Jaro pisze:

  Zdecydowanie urzad w Poraju i Szkoła w Zarkach Letnisku wymagają zmian i to od zaraz. Po co tak liczne zatrudnieni tu i tu pi co w szkole aż tyle pan w świetlicy.? 4 panie i garstka dzieci. Marnotrawienie pieniędzy. Po co 3 animatorów sportu których ani widać ani słychać?

  9
  2
 16. jan pisze:

  Jaro twój pogląd podziela duża ilość mieszkańców . Społeczeństwo zafascynowało się pięknościom pani Katarzyny przed wyborami . Osoba ze wszystkim i do wszystkiego .upokorzyła urokiem wyborców i oddali głos . Zycie biologiczne zmienia wiele u człowieka prawdopodobnie najbardziej charakter Jedyne co można to wola mieszańców, może zadecydować Ale Jaro według starej zasady słup podpiera słupa aby oboje stali .

  9
  1
 17. alinka pisze:

  Pani dyrektor za swojej kadencji przyjęła do pracy kilka zbędnych osób. Jedna z pań ze świetlicy Iwonka z doskonałych układów gminnych. Nie potrafi nic. Robi tylko dobre wrażenie do złej gry. Czy na pewno potrzebuje
  ona pracy? Druga pani Agnieszka chciała pracować w ŻL, ponieważ nie chciało się dojeźdżać do Poraja.
  I tak się dostaje prace w tej szkole. Układy, kolestwo z Panią dyrektor i posadka jest. A biedni ludzie
  wciąż nie mają pracy. Wstyd. Ludzie pomóżcie rozbić ten gminny gang!!!!!!!!!!!!!!!!

  12
  3
 18. plus pisze:

  Szanowni państwo tak jak pisze alinka 06.04 2019r,godz 15;33 nie tylko pisać na portalu .Zacznijmy być konsekwentni wobec tego co było piane przez długi czas . Nikt się nie chciał zainteresować naszymi problemami gminy 42-360 Poraj. Zacznijmy od pochodu wolna gmina od darmozjadów , rozliczyć uczestników odpowiedzialnych za stan do jakiego doprowadzili gminę . Wspólnie razem bo nasze dzieci wnuki będą mieć pretensje do nas. Jak góra nie widzi co się dzieje w gminie PORAJ a przede wszystkim politycy jak posłowie eurodeputowani . Jak przyjdą porobią sobie zdięcja w różnych pozach i na tym koniec . O co by nie był zapytany prosząc nie odmówi i na tym się kończy. Jak oddanie głosu w trakcje wyborów jak dzieci proszą o głosu, na nich . Nikt im nie odmawia ale powinno być wzajemne zrozumienie Bez tego zrozumienia rzeka może zmienić koryto . oby tylko do tego nie doszło i nie byli rozczarowani. Powiedzenie mówi CHŁOP jest cierpliwy ale pamiętliwy.

  10
  0
 19. I. Woś A. Broszkiewicz pisze:

  alinko,
  Twój wpis traktujemy jako zniesławienie. W dniu 8 kwietnia 2019 r. sprawa została zgłoszona do odpowiednich organów ścigania.

  9
  10
  • Agata pisze:

   najlepsze wyjście to zastraszyć . Pomówienie jest wtedy, gdy to co się powiedziało nie jest prawdą . A jeśli ktoś powiedział prawdę to nie ma pomówienia. I proszę nie straszyć nikogo.

   8
   2
 20. Pedro pisze:

  I bardzo dobrze, nikt tu anonimowy nie jest, nawet pod nickiem trzeba się zastanowić,co się pisze

  4
  4
 21. wiosna pisze:

  I.WOŚ A. BROSZKIEWICZ .prawdę lub zbiżenie jak się powie lub napisze robi się otoczkę .Należy milczeć lub nie interesować się zaczynają zastraszać, trochę rozsądku . Przez te układy nie jednokrotnie nie przygotowani kierują tak jak gminą Poraj.

  5
  5
 22. Wojtek pisze:

  Na temat tych różnych działań w szkole może by coś powiedziała także obecna z-ca dyrektora Pani M.K. Bo pracuje w tej szkole i wie wszystko . Dlaczego milczy ? A też ubiega się o dyrektorski stołek? Czy chce nadal to wszystko kontynuować tak jak było? Może zechciałby na Komisji Skarg wyjawić prawdę.

  6
  0
 23. Pedro pisze:

  Jak się nie podoba to najlepiej usunąć, gdzie wiarygodność strony?

  3
  2
 24. andrzej pisze:

  Witam Państwa. Tak się wczytałem w temat, ale do tej pory nie wiem, kto będzie kandydować na stanowisko
  dyrektora szkoły w ŻL ? Może ktoś już wie? Proszę o informacje.

  7
  0
  • Agata pisze:

   Powinni napisać ci co planują kandydować na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w Żarkach letnisku. Im więcej będzie kandydatów w konkursie będzie można lepiej wybrać – tego najlepszego .

   3
   0
 25. Zuzanna pisze:

  Cicho wszędzie , głucho wszędzie , co to będzie, co to będzie? Wiadomo tylko, ze pani dyrektor wynajęła sobie mecenasa i będzie się prawować z Radą Rodziców czy z dziećmi?

  0
  0
 26. Zdzisława Polak pisze:

  oto link do protokołu z ostatniej kontroli Kuratorium Oświaty w Szkole w Żarkach Letnisku
  http://www.kuratorium.katowice.pl/wp-content/uploads/2019/protokoly/cz-634-Szko%C5%82a-Podstawowaim.-Pokoju-w-%C5%BBarkach-Letnisku-.pdf

  1
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *