-4°
środa
-1°
-4°
czwartek
Gmina posiada kredyt w „rachunku bieżącym”!
13 marca 2018 r. | 09:01
15

Urząd Gminy Poraj nie posiada kont bankowych debetowych - taką informację otrzymałem w styczniu tego roku. Urząd posiadał za to zadłużenie krótkoterminowe w rachunku bieżącym, co według definicji jest pewnego rodzaju zwiększonym debetem na koncie bankowym. W zależności od poziomu ustalonego w umowie kredytowej limitu, gmina może korzystać ze środków w wysokości większej niż aktualny rzeczywisty stan konta - podaje Poradnik Przedsiębiorcy.

Nie znam obecnego zadłużenia gminy w rachunku bieżącym, ale na sesjach Rady Gminy Poraj, radna Zdzisława Polak podnosiła, że urząd "w debecie" ma ustalone 5 000 000 zł. Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach wykazała, że urząd ma niezapłacone zobowiązania krótkoterminowe w wysokości właśnie 5 mln zł.

Jakie jest obecnie zadłużenie gminy? Tego nie wiemy, gdyż urząd może "grać" zadłużeniem, nie informując o zobowiązaniach w rachunku bieżącym. Dokładne zadłużenie może wykazać RIO lub NIK, które prześwietlają gminne finanse. Według ostatnich informacji, Wójt wykazał zadłużenie gminy 23 587 237,25 zł oraz dodatkowe zobowiązanie wobec RFG S.A. w wysokości 1 245 000 zł. Wójt nie wykazał za to zobowiązań krótkoterminowych w rachunku bieżącym.

Jedno jest pewne. Gmina nie posiada typowych kont bankowych debetowych, ale wg RIO posiada zobowiązanie w rachunku bieżącym. W jakiej dokładnie wysokości? To z pewnością pozostanie słodką tajemnicą rządzących.

PAWEŁ GĄSIORSKI15 odpowiedzi na “Gmina posiada kredyt w „rachunku bieżącym”!”

 1. Wojtek napisał(a):

  Jak widać z załączonego pisma z urzędu Gminy to podobnie jak w gminie Niegowa też mamy stanowisko skarbnika i dodatkowo stanowisko głównej księgowej, Nigdy tak nie było. Dlaczego utworzono dodatkowe stanowisko? I co radni na to? Nie wiedzą? Czy boją się narazić wójtowi?

  0
  0
  • kurt napisał(a):

   …zawsze odpowiedzialność rozkłada się na kolejne osoby. poza tym, dwie gęby wykarmione, to kolejni potencjalni wyborcy. gmina Poraj to instytucja rodzinna, tu się dba o dobro familii.

   0
   0
 2. Wyborca napisał(a):

  Wojtek lepiej wyżywić dwie rodziny niż jedną a za wszystko i tak my zapłacimy. ukasz wszędzie zostawia po sobie długi

  0
  0
 3. Jarek Kowalski napisał(a):

  Zastanawiające jest jak ten dług szybko rośnie. Ale trzeba jakoś spłacić swoich ziomków!!!!!!

  0
  0
  • Jarek Kowalski napisał(a):

   Ale w sumie, co mnie to obchodzi… Dług, pług, więcej smug, i będzie więcej przysług…
   Zastanów się, kto, jak i co tu pisze, skoro Ty raz piszesz tak, a drugi raz piszesz – Kocham Stacha!

   0
   0
 4. Anna Misiak napisał(a):

  nie widzę nic złego w rozdzieleniu stanowisk skarbnika i głównego księgowego, zwłaszcza przy zarządzaniu tak ogromnym zadłużeniem jakie ma Gmina Poraj! Skarbnik niewielkiej gminy wiejskiej i tak musi być „omnibusem” znającym się na wszystkim, jednocześnie ma być alfą i omegą w zarządzaniu finansami, zadłużeniem gminy, specjalista w zakresie podatków, w szczególności VAT-em, specjalistą od finansów oświaty, pomocy społecznej, itd. Często jest też jednocześnie kierownikiem referatu zarządzającym, nadzorującym pracę kilku czy kilkunastu osób, dochodzą więc wszystkie sprawy pracownicze, konkursy, oceny, awanse, itd. A regulamin wynagradzania jest sztywny,uzależniony od liczby mieszkańców!! I jeszcze ma być księgowym!! Dziwić się może tylko ten, kto nie ma o tym pojęcia, bo księgowość od zawsze jest przez dyletantów traktowana „po macoszemu”.
  Proszę mi wierzyć, wiem co piszę! Trzy kadencje się z tym borykałam, niestety bezskutecznie.Bo nie ma pieniędzy. sic!

  0
  0
 5. gon napisał(a):

  lubię to zdjęcie wójta. to człowiek sukcesu, a do tego nowoczesny i przystojny. nikt lepiej nie będzie nas reprezentował w świecie od obecnego wójta. a życzenia świąteczne? już się nie mogę doczekać życzeń odczytanych w kościele przy okazji nadchodzących świąt.

  0
  0
 6. karpiel napisał(a):

  Gąsiorowski nie bądź taki drobiazgowy, 5 mln w tą czy w tamtą nie robi wielkiej różnicy

  0
  0
 7. Moim idolem Zdzisława napisał(a):

  oH to cudowne uczucie przychodzić do domu po cięzkiej pracy, siadać na fotelu odpalając laptopa wpisując zycie poraja i czytając jak z dnia na dzień coraz bardziej ludzie sobie życzą źle, opluwają się itd uroczę kibicuje WAM 🙂

  0
  0
 8. Karucza napisał(a):

  Idolu przecież sam tak robisz. Myślę że wiedziesz prym w tej kwestii.

  0
  0
 9. Cygan napisał(a):

  Marnuje się ten wójt w naszej gminie.Super gospodarz teraz tylko
  musi dostać awans do Brukseli.Same super zasługi dla gminy.Marnuje się ten niezwykły talent

  0
  0
 10. Pr.......... napisał(a):

  Oj marnuje ……???????

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *