Gmina straciła płynność finansową!
14 września 2018 r. | 11:28
9

Kolejną ciekawostkę odkryła Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach. Z uwagi na brak środków na koncie, gmina nie przelała pieniędzy na wypłatę jednorazowych dodatków uzupełniających za 2017 r. na rachunki jednostek oświaty. Oznaczało to, że nauczyciele nie dostali na czas dodatków do pensji.

W 2018 r. przekazano na rachunki jednostek oświatowych w dniu 15 lutego 2018 r. środki na wypłatę jednorazowych dodatków uzupełniających za 2017 r., czym naruszono art. 30a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 z późn. zm.). Zgodnie z ww. przepisem, dodatki te powinny zostać wypłacone nauczycielom do dnia 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego. Zapotrzebowanie na środki pieniężne na wypłatę jednorazowych dodatków uzupełniających złożono w Urzędzie w dniu 20 stycznia 2018 r.

Zadania związane z przekazywaniem środków do jednostek budżetowych należały do obowiązków pracowników Referatu Finansowego. Z wyjaśnień pracowników Urzędu wynikało, że przyczyną powstania zobowiązań wymagalnych jednostek był brak środków finansowych na rachunku bankowym Gminy Poraj, co uniemożliwiało przekazanie ich w wysokościach wystarczających na pokrycie wydatków tych jednostek.

Za prawidłową gospodarkę finansową Gminy Poraj odpowiedzialność ponosił p. Łukasz Stachera – Wójt Gminy Poraj, stosownie do art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2077 z późn. zm.).

Wniosek nr 6
Zapewnić utrzymanie płynności finansowej pozwalającej w szczególności terminowo regulować zobowiązania Urzędu Gminy Poraj, w tym terminowo przekazywać odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz przekazywać środki na wydatki dla placówek oświatowych w sposób umożliwiający kierownikom tych jednostek terminowe regulowanie zobowiązań, stosownie do art. 44 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2077 z późn. zm.), art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1316), art. 30a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967) oraz postanowień zarządzenia Nr 58/2011 Wójta Gminy Poraj z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie zasad przekazywania środków finansowych na pokrycie wydatków realizowanych przez jednostki budżetowe działające na terenie Gminy Poraj.9 odpowiedzi na “Gmina straciła płynność finansową!”

 1. red pisze:

  Płynność to straciła jakieś 30 milinów temu ….
  Wiadomo że Pucek nas wszystkich urządził …
  Nie ważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy …

  14
  2
  • JolopCoCzytaZyciePoraja pisze:

   Normalnie to śmiać mi się chce już z tych artykułów. Ciekawe czy to ktoś poza redaktorzyną czyta.
   Pewnie se sam nawet ten ćwierć inteligent to komentuje ….

   5
   12
 2. Karpiel pisze:

  Gąsiorski jak nie masz co czytać to przeczytaj SE Kota w butach i przestań NUDZIĆ długami gminy

  8
  15
  • red pisze:

   A tam długi gminy, frajer tylko myśli o takich głupotach.
   My władza hulamy puki możemy … a dług spłacą frajerzy (czytaj mieszkańcy gminy Poraj).
   Żenada poziom skurwysyństwa ekstremalny.

   2
   1
 3. anna pisze:

  martwią mnie wpisy osób, które uważają, że ukasz powinien nadal być wójtem. powiedzmy ukaszowi, Kasi ponczoszance i innym w końcu gud baj.

  16
  5
 4. Lalka pisze:

  A co ty tak Karpiel bronisz wojta? Obiecał co już stołek?

  10
  2
 5. Marek pisze:

  Albo juz na nim siedziec i musi wojta bronic. Jak ci wszyscy radni bezradni….

  5
  1
 6. ??? pisze:

  PANI Olga Ławińska to dr nauk ekonomi Politechniki Częstochowskie .Współautorka programu za około 30 tyś zł .Wyjścia gminy Poraj zadłużenia w ubiegłym roku Program naprawczy .

  2
  0
  • czujesmrod pisze:

   Jeśli tak jest, jak piszesz, a ta pani teraz startuje z list PiS, to czy nie jest tak samo skompromitowana jak obecne władze? Czy kolejny raz nie sprawdza się powiedzenie PiS czy PO – to samo dno?

   W tym programie naprawczym jest tak, że do 2033 roku będą co roku podwyżki za grunt i wodę i masę zwolnień!

   2
   1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *