bezchmurnie
20°
17°
wtorek
Reklama
Przerażający raport Najwyższej Izby Kontroli o niegospodarności Wójta Gminy Poraj!
14 grudnia 2018 r. | 14:39
39

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli gospodarowania finansami i nieruchomościami Gminy Poraj. Wyniki raportu są przerażające, ukazują niegospodarność finansową na niesamowitą skalę. A chodzi m.in. o ukrywanie przed Regionalną Izbą Obrachunkową w Katowicach aktualnego zadłużenia czy przed Radą Gminy Poraj pożyczek na kilkanaście milionów złotych.

Cały raport możecie ściągnąć TUTAJ.

W najbliższych dniach postaram się przedstawić wnioski NIK-u. Zaczynam od dziś.

---

Najwyższa Izba Kontroli oceniła negatywnie działalność Gminy Poraj w zakresie zaciągania zobowiązań finansowych oraz gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości.

Gmina, w celu pokrycia potrzeb finansowych budżetu korzystała – poza kredytami i pożyczkami bankowymi oraz emisją obligacji – także z pożyczek zaciąganych w instytucjach finansowych działających poza systemem bankowym. I tak w 2015 r. Gmina zaciągnęła w tej formie pożyczkę w kwocie 5 mln zł,a w 2017 r. – sześć pożyczek po 3 mln zł każda.

Rozwiązanie to pozwoliło na niestosowanie mechanizmów ostrożnościowych określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, mających na celu przeciwdziałanie nadmiernemu zadłużeniu samorządu. Wójt zaciągnął powyższe zobowiązania bez upoważnienia Rady Gminy Poraj oraz bez uzyskania opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Zawierając powyższe umowy Wójt zobowiązał się do spłaty zobowiązań z nich wynikających w kwocie przekraczającej limit rozchodów ustalony w obowiązujących w tym czasie budżetach Gminy. Ponadto w 2016 r. Wójt zaciągnął zobowiązanie w kwocie 2 mln zł bez upoważnienia Rady, a w 2014 r. zaciągnął zobowiązanie z przekroczeniem zakresu upoważnienia określonego uchwałą Rady o 2 mln zł.

Nieprawidłowością było także upoważnienie banku, w zawieranych umowach o kredyt w rachunku bieżącym w latach 2015-2016, do ściągania płatności z tego rachunku. Nadto, konsekwencją zaciągnięcia w 2017 r. sześciu pożyczek po 3 mln zł każda, zamiast jednej pożyczki krótkoterminowej, było poniesienie każdorazowo kosztów uruchomienia tych środków, które łącznie wyniosły 71,5 tys. zł.

Decyzje o zaciągnięciu kredytów i pożyczek nie zostały poprzedzone rzetelną analizą ich zastosowania oraz wpływu na sytuację finansową Gminy, której celem winno być wnikliwe oszacowanie ryzyk związanych z takimi operacjami, celem zminimalizowania zagrożeń z nich wynikających.

W Urzędzie nie dochowano terminu spłaty zobowiązań zaciągniętych przez Gminę w 2017 r. w Magellan S.A. i w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. (zadłużenie przeterminowane wyniosło 4 944,8 tys. zł na koniec 2017 r.), co skutkowało koniecznością zapłaty w 2018 r. karnych odsetek w wysokości 130,3 tys. zł. W ewidencji księgowej Urzędu nie ujmowano odsetek od zaciągniętych zobowiązań według stanu na koniec każdego kwartału w latach 2013-2017.

W sprawozdaniu Rb-NDS10 za okres od początku roku do 31 grudnia 2015 r. nie wykazano przychodów oraz rozchodów z tytułu umowy pożyczki zawartej w 2015 r. z instytucją finansową działającą poza systemem bankowym. Z kolei zadłużenie Gminy na koniec 2016 r. z tytułu zobowiązania zaciągniętego 30 grudnia 2016 r. w wyniku umowy zawartej z instytucją finansową działającą poza systemem bankowym na kwotę 4 mln zł nie zostało rzetelnie przedstawione w sprawozdaniu Rb-Z11 na koniec IV kwartału 2016 r. NIK zauważa także, że sprzedaż w 2015 r. za kwotę 3 421 900 zł dwóch nieruchomości gminnych Spółce, w której Gmina posiada 100% udziałów, stanowiła formę transferu długu samorządu do jednostki zależnej, którego celem była poprawa obrazu sytuacji finansowej Gminy. Działanie to pozwoliło na uzyskanie dodatniego wyniku finansowego na koniec 2015 r. w kwocie 965,1 tys. zł

PAWEŁ GĄSIORSKI39 odpowiedzi na “Przerażający raport Najwyższej Izby Kontroli o niegospodarności Wójta Gminy Poraj!”

 1. Werty pisze:

  Zabezpieczyć majątek wójta i za kraty

  41
  4
 2. Asia pisze:

  Jestem ciekawa kto za to teraz odpowie.
  P. Stachera powinien teraz osobiście odpowiadać za to!

  42
  3
  • Zuzanna pisze:

   Pan Stachera , była Pani skarbnik i obecna Pani Wójt są współodpowiedzialni.

   40
   3
  • Misiek pisze:

   NIKT nie widzi ile jest zrobione w gminie (dworzec, gimnazjum, chodniki , co roku organizowane dni Poraja itp) Wszyscy z tego korzystacie a i tak narzekacie . Nie doceniacie tego co gmina zrobiła dla nas ludzi tylko potraficie nap……ać !

   2
   7
   • Do Misiek pisze:

    Misiek kim ty jesteś.Takie bzdury piszesz. Aby wszystkie nieprawidłowości opisać to by brakło godziny. Dla przykładu :
    1 PKP nie jest własnością gminy,
    przeniesienie biblioteki i informacja turystyczna to patologia.
    2 Dni Poraja- impreza (popijawa) dla organizatorów . My z tego nić nie mamy cymbale.
    O pozostałych inwestycjach szkoda mówić . No chyba że o CPN na zakrecie. Wielokrotny remont obiektów za kosmiczne pieniądze itd.
    Wydawać pieniądze to każdy głupi może. Wydawaj – trwon pieniądze ale nie od mieszkańców. My mieszkańcy widzimy wszystko Nie widzą tylko takie same ćwoki.
    Takie rządy były podobne w Ostrowicach – pierwszy bankrut.
    A ty nie pisz wiecej tych bzdur.
    Oby naszej jGmina nie zlikwidowano jak tamtą. Wtedy wam podziękujemy. Dranie.
    Poczytajcie o Ostrowicach -robili to samo.

    5
    3
   • manieczka pisze:

    Nie gmina za nas zrobiła, tylko my sobie sami zrobiliśmy i teraz do 2033 roku będziemy za to płacić. Może dałoby się bez czegoś przeżyć? Np. Dni Poraja?

    8
    1
 3. Xxx pisze:

  Kraj bezprawia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Wyprowadzili gminę na manowce i czy ktoś za to odpowie?

  33
  1
 4. Zdzisława Polak pisze:

  Powiem jedno ” a nie mówiłam”.

  38
  5
 5. false pisze:

  No to co pomarańczowe kamizelki ?
  Bo ktoś za to musi zapłacić albo on albo my !

  24
  0
 6. Jan pisze:

  Sprawiedliwość powoli ale zaczyna zamieszkiwać w gminie Poraj . Zobaczymy co poczynią osoby z układu między innymi KARPIEL który naśmiewał się że Stachera jest osobą bez kompromitacji . Od dnia 13,12 2018 roku nikt z układu nie ingeruje raportu NIK. Poczynania o Stacherze jakie są ujęte w raporcje NIK jest zainicjowana jego wiedza raz pomagierów na Czele z panią Zasik Jadwigom . Jako kasier trzymający kasę gminą , nawet nie panowała nad swoimi powierzonymi obowiązkami od lata. O ile by nie umożliwiła wkładania panu Stacherze rąk po różne sposoby wyciągania pieniędzy w znacznym stopniu nie nastąpiłaby taka forma strat tylu milionowych złoty w gminie Poraj. Ale ciasteczka czekoladki różne napoje a może i rajtki korzystali wszystkie milusieńkie osoby. Teraz tylko konsumcja to co KOT pozostawi .

  25
  2
 7. Lalka pisze:

  Najgorsze jest to ze nadal mamy kontynuacje tego co było przed wyborami. Wszystko idzie dalej jakby nic złego się nie stało. Juz dawno wszyscy odpowiedzialni za aktualny stan gminy powinni odpowiedzieć.

  26
  0
  • Tak tak pisze:

   Kontynuację mamy bo tak chcieli mieszkańcy. Cztery lata temu też a już wtedy było widać co jest grane.
   Tam gdzie mieszkańcy chcieli kontynuacji władzy podnieś podatki 4 razy.
   Po co taka g…. gmina.(tak duża g…ją jej część .
   POZDRAWIAM tych myślących.

   17
   1
   • Tak tak pisze:

    Dodam tylko, że najbardziej uwielbiają byłą i obecną władze takie miejscowości jak Kuznica i Gezyn. Obecna Pani wójt dostała tam 40% więcej głosów niż. ” 2″ kandydalka. 194/140
    Zapewnie to „dobra ” robota byłej radnej. Ale mieszkańcy przecież swój rozum mają.
    Choron 310 do 295.itd
    „. ..On było tak jak było”

    18
    2
 8. sadu pisze:

  Sprawa prosta. Pani wójt powinna stojąc na straży interesów gminy złożyć zawiadomienie do prokuratury oparte na raporcie Niku.
  Potem niech sąd decyduje kto winny. I wyda sprawiedliwy wyrok.

  A naród ja rozliczy. Rozliczy też radnych którzy nie dbają o gminne sprawy i głosują bezmyślnie.

  29
  1
  • Gość pisze:

   Od pierdól się o Gęzyna ja nie głosowałem ta Gmina to jedno wielkie bagno jak nie szambo wszyscy tam to złodzieje co dbają o swoją dupkę Ty frajerzy.

   6
   1
   • Tak tak pisze:

    Wszystkich co głosowali inaczej zapomniałem przeprosić.
    Ale rozumie Pan ,że „demokracja” ma swoje prawa i konsekwencje….
    Ale ja podałem tylko wyniki.
    W innych miejscowościach było podobnie.
    Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za ” oburzenie”.

    12
    0
 9. Bez nazwy pisze:

  Podobają mi się Wasze komentarze :wójt źle gospodarzyl, narobił długów!!,zaciągnął pożyczki!! Przyjmował swoich ludzi do pracy w gminie!! Robił zakupy u Cichonia z kosmosu,Ale jak były wybory 8 lat temu to wszyscy, całymi rodzinami glosowaliscie na niego,co to nie było bo Łukasz!!! Gdzie mieliście rozum,,😄,!!! Teraz obudzilisciey się jak już jest pozamiatane,. No proszę

  15
  0
  • Do bn pisze:

   8 lat temu to jeszcze mogę zrozumieć – brak wiedzy.
   Później to znaczy po 4 i ,8 latach rządów to już – jak to nazwać ??‽????.
   Macie to na co zasługujecie.

   12
   2
 10. Lalka pisze:

  Niestety. To potwierdza ze nasze społeczeństwo jest głupie, interesowne i podatne na manipulację. Stąd właśnie mamy władzę jaką mamy.

  12
  1
 11. Zdzisława Polak pisze:

  Skąd mieszkańcy mieli dowiedzieć się o sytuacji gminy? Z Kuriera porajskiego płynęły tylko same superlatywy i zachwyt dla władzy. W innej gazecie też publikowane były pochwalne artykuły napisane w Urzędzie Gminy i reklamowane za gminne pieniądze, Przykre to ale prawdziwe.

  21
  3
 12. Jan pisze:

  Nikt nie kwapił się do otrzymania z urzędu gminy wiarygodnych informacji .Dostęp do prawdy był zakamuflowany .Wojt i jego zastępczyni obecna Wójtowa Katarzyna Każmierczak długo wcześniej wiedzieli jaka może być , będzie forma protkołu NIK. Formę jaką prowadzili., zarządzali w dwojga. Istotną rzeczą było przeczekać, pomówić, nagłośnić o Pani JAWORSKIEJ SŁUŻAŁEK Danucie , Ą by KAŻMIERCZK KATARZYNA, zapleczem nie prawd y zawiesiła się na liście osoby ubiegającej się o stanowisko Wójta gminy PORAJ. Pani DANUTA SŁ. JAWORSKA będąc pewna, wierzyła w zaufanie społeczeństwa.Ale do silnej pro sowieckiej propagandy do której dodała drobne upominki w szacie anioła udała się pani Każmierczak Katarzyna. propagować na placu jarmarku w Poraju swą wszechstronną wiedzą , wizje przyszłości gminy Poraj. Jestem pewien że jak by dziś odbywały się wybory do rady gminy oraz o stołek Wójta gminy Poraj wyniki byłby diametralnie inne.

  8
  1
  • Do P.Jana pisze:

   Z szacunkiem ale obawiam się, że nie ma Pan racji.
   Po kilku dniach propagandy mieszkańcy Poraja i Gminy znów wybrali by p Sztacherę albo osobę przez niego namaszczona. Tu mieszkają specyficzni (oczywiście nie wszyscy) ludzie.To łatwa do manipulacji masa. Nie da się porównać do innych nawet sąsiadujących gmin .
   Duża część albo „ciężko” myślą albo myślą tylko o swoich interesach.
   To straszne.
   Cała Polska będzie nas znać. Zobaczycie.
   I oby nie powstało powiedzenie głupi jak z
   gminy p.
   Pozdrawiam tych myślących , uczciwych i rozsądnych .

   8
   2
 13. Karpiel pisze:

  Polakowa trąbiłaś o tych długach na cały świat, a w gminie nawet ptaki o tym ćwierkały, ale ludzie tak nie chcieli PiS-u, że głosowali jak głosowali. Wolą taki układ niż PiS u władzy. A Stachera może spać spokojnie bo w Polsce nie ma instytucji więzienia za długi, NIK nie wykrył żadnych przekrętów, bo niegospodarność w Polsce nie jest przestępstwem.

  7
  15
  • Zdzisława Polak pisze:

   Karpiel przeczytaj sobie np. art. 231 kk

   15
   2
  • Do karpiela pisze:

   No to macie to na co zasługujecie.
   Płacić i cicho sza. Cymbały.
   A w przyszłym roku wybieżcie sobie PO
   Będziecie mieć ,” lepiej”.
   Masa podatna na propagandę.

   10
   2
  • Do karpiela pisze:

   Karpiel
   Co ty będziesz o PIS. Przecież twój idol chciał kiedyś startować z PIS. Zmienił barwy na PO bo nie dostał w PIS tzw1
   Tu nie chodzi o partię a. k o r y t k o .
   Ha ha . I tak jest.

   12
   2
 14. 112 pisze:

  KARPIEL NIE GOSPODARNOŚĆ PIENIĘDZMI SWOIMI NIE JEST .NATOMIAST GOSPODAROWANIE PIĘNIĘDZMI PUBLICZNYMI BRAK UMIEJĘTNOŚCI itp. KWALIFIKUJE SIĘ POCZYTAJ , KPK -KOMENTARZ POGŁĘBISZ WIEDZĘ .

  13
  1
 15. nero pisze:

  Za to wigilia gminna na wypasie. I Stachera tam byl , i radni byli dawni.
  Kurde wychodzi na to że nic się nie zmieniło.
  Pewnie w posly pójdzie…

  19
  1
  • Zgrozo pisze:

   Widzicie cymbały , że jest to samo co było ale to przecież było oczywiste.
   Jak to jest? Podają statystyki,że społeczeństwo coraz bardziej wykształcone ( kumate) a tu wydaje się , że Ci 100 lat temu analfabeci byli dużo mądrzejsi.
   Straszne to

   13
   1
 16. Lalka pisze:

  Najlepiej to niech idzie w cholerę!

  11
  1
 17. tree pisze:

  A CO TY ŁUKASZKU KOCIE KONSERWY JADAŁEŚ -MIAŁ MIAŁ

  4
  1
 18. Do P.Polak pisze:

  Czy to nie działało jak ZGP ( zespół gmin-nej pomocy – Ha Ha) z pomocą rady ?

  2
  2
 19. Do wyborców pisze:

  Ludzie głosujący na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami, są ich wspólnikami.”

  George Orwell

  8
  1
 20. ktoś pisze:

  Należy napisać Pozytywna ale z zastrzeżeniami!

  1
  0
 21. Jan pisze:

  Ja nie użyłem określeń o nie uczciwości pani wójtowej . I nie spotkałem się z osobami mówiąc tymi kategoriami. Obecne wartości ma z przed lat. Nikt nie chce jej odebrać tego chleba. Informacje powinna zbierać i sama sądować .Niech zawsze przy podejmowaniu decyzji wie , co układ zrobił z jej poprzednikiem. A mówiłem od dawna Łukaszowi nie posłuchał.

  1
  1
 22. anna porajanka pisze:

  wszyscy piszą jakie długi w gminie NIK wykrył nieprawidłowości jeżeli to prawda to dlaczego NIK ani RIO nie zgłasza Stacherę do prokuratury więc nie piszcie o długach bo chyba nie jest tak żle

  0
  0
 23. anna porajanka pisze:

  Stachera teraz jak Kaczyński steruje z tylnego siedzenia

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *