środa
11°
czwartek
Czy Łukasz Stachera „zabił” lokalny przemysł?
10 stycznia 2018 r. | 10:14
40

Od 1 stycznia 2012 roku do 22 grudnia 2017 roku w Poraju zamknęło się aż 367. firm. Dodatkowo, aż 747. podmiotów zawiesiło wykonywanie swojej działalności. Wszystko przez to, że gmina Poraj nie jest przyjazna dla przedsiębiorców.

Czy Wójt Łukasz Stachera "zabił" lokalny przemysł? Czy gmina Poraj jest aż tak zła na prowadzenie na jej terenie działalności gospodarczej?

Zobaczcie informację w tym zakresie jaką otrzymałem z Ministerstwa Rozwoju.

Dane są od 2011 roku. Ale tego roku nie wziąłem pod uwagę, dlatego, że dane te są niepełne.

PAWEŁ GĄSIORSKI40 odpowiedzi na “Czy Łukasz Stachera „zabił” lokalny przemysł?”

 1. Zdzisława Polak napisał(a):

  Jestem bardzo zaskoczona powyższymi informacjami. Pan Wójt nigdy takich informacji Radnym nie przekazał.

  0
  0
 2. Miś napisał(a):

  No to po co nam taki ktoś kto niszczy lokalny przemysł?

  0
  0
 3. Jacek Kowalczyk napisał(a):

  To pewnie była jego tajemnica

  0
  0
 4. Gandalf napisał(a):

  A czemu nie ma ile sie otwarlo? To tak troche nie bardzo. Nie widac czy gmina jest na plus czy minus. Absolutnie nie jestem fanem wojta i uwazam, ze nie jest dobrym gospodarzem ale rzetelnosc wymagalaby porownania „+” i „-„

  0
  0
  • Mariusz napisał(a):

   A po co pisać na PLUS skoro można przywalić na MINUS? Już się ślinią na posadki w gminie! Klasyka propagandy!

   0
   0
   • Agata napisał(a):

    Lepszej „klasyki propagandy” jak jest w Kurierze Porajskim nie znajdziecie nigdzie.

    0
    0
    • stojący pod sklepem napisał(a):

     czyli wg ciebie to jest rzetelny artykuł? poczytaj niżej sobie – i zapomnij o prawdziwości tego co się tu pisze, bo okazuje się, że nie „zabił”, a „ożywił”. jak się w gminie zdenerwują, to będzie prostować po wroku

     0
     0
 5. RobRob napisał(a):

  Panie redaktorze, proszę nie traktować mieszkańców Gminy Poraj jak ludzi którzy nie potrafią samowolnie myśleć. Ma Pan takie same schematy które wdraża Pan w każdej gminie w której tworzy Pan portal:
  1. Wszędzie pisze Pan o komisji alkoholowej, 2. Specjalnie wysyla Pan dziesiątki absurdalnych wniosków o udostępnienie informacji publicznej aż każdy włodarz traci nerwy i nie udostępnia wtedy Pan się strasznie oburza 3. Pisze Pan o „strasznych ” nagrodach urzędników
  4. Pokazuje ile firm się zamknęlo jednocześnie nie pokazując ile utworzylo

  ITP ITD

  Wszystko to by wzbudzić podział w gminie, zamącić a wiadomo że wtedy najlepiej sie ryby lowi…ale mieszkańcy Poraja to inteligentni ludzie. Zapewniam Pana.

  Dla przykładu link do strony w Żarkach gdzie Pan redaktor również „walczy” o lepsze jutro…..

  http://zarki.pl/wiadomosci/lokalne/zarki-5-zlikwidowano-318-firm-a-550-zawiesilo-swoja-dzialalnosc/

  0
  0
 6. native napisał(a):

  Pan Gąsiorski ze swoim serwisem pseudoinformacyjnym mógłby pretendować do nagrody manipulatora roku. Mógłby też wykładać na jakimś dziennikarskim kierunku dajmy na to np. w Toruniu przedmiot „Jak niszczyć przeciwników politycznych – studium kłamstwa, półprawd i manipulacji”. I żeby na mnie natychmiast nie posypała się fala hejtu, że pewnie z urzędu, albo kolega, a może rodzina, a może nawet sam wójt pod przykrywką, pozwólcie, że obalę merytoryczność tego newsu opartego jedynie na wyglądających na sensacyjnie negatywne dane pozyskane przez „redaktora” od samego dyrektora biura ministra.
  Jak słusznie zauważył Gandalf, żeby ocenić sytuację i móc wysnuwać wnioski, należałoby dane przedstawione porównać danymi o utworzonych przedsiębiorstwach. Dodałbym do tego jeszcze przedsiębiorstwa odwieszone, bo każdy znający choć trochę funkcjonowanie małego biznesu wie, że gro jednoosobowych firm działa sezonowo, zawieszając działalność na część roku, żeby nie ponosić kosztów chociażby ubezpieczenia zdrowotnego, księgowości i innych pomniejszych stałych kosztów.
  Ale do rzeczy, pogrzebałem 5 minut w sieci i znalazłem dane statystyczne na temat przedsiębiorstw w Polsce z podziałem na gminy, dane myślę solidne bo Głównego Urzędu Statystycznego. Dane są zestawione miesięcznie od grudnia 2011 do grudnia 2017, czyli w zasadzie za taki sam okres, jak w „artykule”. W grudniu 2011 roku w gminie poraj było 1075 przedsiębiorców sektora prywatnego, w grudniu 2017 roku 1138. Czyli 63 na plusie (źródło bip.stat.gov.pl).
  Nie trzeba pisać do ministerstwa po wybiórcze dane, bo są opublikowane pełne, no ale przecież nie o to chodzi, prawda?

  0
  0
  • stojący pod sklepem napisał(a):

   Pięknie to namierzyłeś. Nie ma jak rzetelność dziennikarska! Ośmiesza się koleś – zamiast iść pod sklep jak przystało, to próbuje dzielić społeczestwo… hehe

   0
   0
  • Miś napisał(a):

   Pani Przefarbowana na native z redaktorem kuriera porajskiego to nikt nie wygra w te klocki

   0
   0
 7. Maria napisał(a):

  Przynajmniej ktoś nas informuje o brudach w gminie, które są ukrywane i nie mówię tutaj tylko o tym artykule.

  0
  0
  • Jacek Kowalczyk napisał(a):

   Najgorsze jest to, że urzędnicy i ich rodzin pracujący na gminnych posadkach będą go bronić dla końca…jak zwykle chodzi o pieniądze

   0
   0
   • stojący pod sklepem napisał(a):

    A ty co – już się ślinisz na zmianę? To samo chciałbyś robić! Nie ma jak zmiana, już to przerabiamy i widzimy milionowe nagrody i tłuste odprawy… Przyjdą nowe władze i będą rbić to samo! Żreć za nasze piniądze!

    0
    0
 8. stojący pod sklepem napisał(a):

  CO jest z komentowanie,?

  0
  0
 9. stojący pod sklepem napisał(a):

  Kto tu co informuje? Naciąga fakty, nie przedstawia prawdy! To jest duuuuże nadużycie. Jak nie ma co robić – to zamiast dzielić ludzi powinien iść pod sklep, jak my. A co się dzieje? „native” pięknie ośmieszył ten portalik. ciekawe ile czasu powiszą jego komentarze pokazujace hipokryzje „zycia poraja”?

  0
  0
 10. Magda napisał(a):

  Ludzie to że firmy zamykają się to nie wina raczej wójta tylko naszego chorego prawa i ustaw, przepisów. Małego przedsiębiorcę wykańcza ZUS i podatki. Jeśli ktoś ma mala firmę i jeszcze sezonowa to czasami nie opłaca mu się płacić 1175 zusu i do tego jeszcze podatku dochodowego bądź VAT. A ile jedt takich osób że otwiera firmę bo dotacja i dopóki ma środki z dotacji i płaci preferencyjny ZUS to ma firmę po roku góra dwóch zamyka. Wiem troszkę na temat dzialalnosci bo siedzę w tym od 30 lat… Brawo dla RobRob i Nativie. odpowiedź rzetelna u to są fakty. Nie bronię żadnej że stron ale nie lubię jak ktoś coś zarzuca i ma słabe argumenty albo nie zna się na tym co pisze. A gdzie porównanie ile się otawrło firm.???

  0
  0
  • Agata napisał(a):

   To takie porównanie proszę zrobić, ma Pani w tej branży wiedzę 30-to letnią (jak sama Pani napisała) i dostęp do informacji. A gminny artykuł o sukcesach gminy podał tylko wskażnik o dochodach a dlaczego nie podał wskażnika dot. zadłużenia gminy.?

   0
   0
 11. Zuzanna napisał(a):

  Poczekajmy jeszcze trochę i zobaczymy kto miał rację.

  0
  0
 12. werw napisał(a):

  A co to znaczy – „Poczekajmy jeszcze trochę i zobaczymy kto miał rację”? Co? Skoro wiadomo, że ten artykuł to jest zwykłe szkalowanie, bez przedstawienia drugiej strony? Przecież gdyby pan z serwisu podał dane o otwartych firmach, to cała jego narracja by runęła w gruzach! Więc już dokładnie wiadomo, kto ma rację! Rację ma native!

  0
  0
 13. :-) napisał(a):

  …nie wiem czy Łukaszek zabił lokalny przemysł, ale budżet na pewno.

  0
  0
 14. karpiel napisał(a):

  Pan Gąsiorowski uczył sie manipulacji tam gdzie Czerepach z „Rancza”Formułuj najgłupsze zarzuty i niech udowadnia, że nie jest wielbłądem, bo co ma gmina i wójt do przedsiębiorstw? Podatek od nieruchomości niski, woda tania,, nawet egzekucja należności wobec gminy niezbyt dotkliwa, no i czym niby on ten przemysł zabija? No i spójrzcie na głosowanie, ludzie mają oczy i rozum i nie tak łatwo ulegają manipulacjom, potrafią ocenić jak bardzo ta gmina zmieniła sie w czasach Stachery, a jak było za jego poprzedników. Na pewno wiele rzeczy można było zrobić lepiej lub inaczej, ale jednego nie możecie temu wójtowi zarzucić nie ma afer, łapówek, przkrętów

  0
  0
  • Stanisław Z napisał(a):

   Bo ten pan od tej strony internetowej to właśnie próbuje na siłę stworzyć afery tam, gdzie ich nie ma. Klasyka dzielenia społeczeństwa. Czy Porajanie dadzą się zrobić w konia przez twórce portali w wielu miejscowościach?

   0
   0
  • Miś napisał(a):

   To się jeszcze okaże? Czy wszystko jest w porządku?

   0
   0
  • Wiesiek napisał(a):

   Tak, „nawet egzekucja należności wobec gminy niezbyt dotkliwa” napisał karpiel, tylko jeszcze nie napisał , że to ma zastosowanie tylko dla wybranych.

   0
   0
 15. Rozbawiona napisał(a):

  Po co pisać o nowych interesach jak i tak większość to macki wójta!!!

  0
  0
 16. pracodawca napisał(a):

  Jak za wójtem nie jestem (powiem więcej na niego głosować nie będę) to tu go obronie, co ma wójt do przedsiębiorczości, jak ktoś ma dobry pomysł na biznes i umie go rozwijać ( chce musie pracować) to bez względu na wójta da sobie rade … To że gmina w ruinie, to nie znaczy że przedsiębiorcy muszą też być niezaradni. Bo prawda jest taka że ci „przedsiębiorcy”, prowadzą działalność do puki jest mały ZUS, mija 2 lat i się zamykają / zawieszają. A co rynku napsują to napsują, a potem wracają w czeluści ciemnej strefy z której się wyczołgali i dalej psuja rynek tylko już nielegalnie.

  0
  0
 17. Tesia napisał(a):

  Wójt ma wpływ na przemysł lokalny po przez tworzenie pewnych warunków jak np, dofinansowanie do firm de minimus (proszę sprawdzić kto ostatnio je otrzymał), dopłata gminna do Firmy Transportowej, która wozi pasażerów po gminie ( proszę zobaczyć kto jest właścicielem tej firmy ), od kogo wójt nie ściąga zadłużeń podatków itp . Proszę to sprawdzić to zmienią się poglądy.

  0
  0
 18. karpiel napisał(a):

  Tesia takiej głupoty to największy populista nie wymyślił, żywcem pełny komunizm. bo to nie gmina ma dopłacać do nierentownych przedsiębiorstw, tylko gmina ma mieć dochody z podatków od przedsiębiorstw. I taka kretynka też ma prawo głosu.

  0
  0
 19. Tesia napisał(a):

  Pomimo tego, że nazwałeś mnie kretynką to i tak ci karpiel wytłumaczę. Tak powinno być „że gmina powinna mieć dochody z podatków od przedsiębiorstw” ale w przypadku firmy transportowej , która przewozi osoby po gminie tak nie jest (gmina do tej firmy dopłaca 40 tys.zł . Proszę to sprawdzić i jeśli nie jest to prawdą to dopiero będziesz nazywać mnie kretynką. Ale do tego czasu to zamilcz a teraz przeproś.

  0
  0
  • Rozbawiona napisał(a):

   Tesia mój mąż w tamtym roku dostał prośbę od gminy aby wystartować do przetargu na transport ludzi w gminie Poraj i szczerze mówiąc nikt kto ma dobrze prosperujacy interes nie przyjmie tej propozycji bo jest to nierentowne. Nie wiem czy to wymóg ze musi być zorganizowany taki przewóz ale on nigdy nie będzie na tyle dobrze prosperujacy aby zapewnić pokrycie kosztów transportu.

   0
   0
 20. Wiesiek napisał(a):

  Trzeba robić interesy opłacalne . A po co gmina ma do prywatnej firmy dopłacać? Kto jedzie niech za bilet zapłaci.

  0
  0
 21. karpiel napisał(a):

  Tesia, tam gdzie transport jest potrzebny znakomicie sprawdzają si ę prywatne busiki i nikt do nich nie dopłaca, a gmina ma dowozić dzieci do szkoła zamiast miliny płacić na szkołę dla 13 dzieci.

  0
  0
  • Zuzanna napisał(a):

   Tak właśnie powinno być jak napisał Karpiel. Tylko teraz trzeba przymusić radnych gminy aby wstrzymali dopłaty do busika

   0
   0
 22. Alwazajew napisał(a):

  Ile działalności zostało odwieszonych i rozpoczętych w tym czasie?
  Czyżby pan redaktor potraktował temat wybiórczo?
  Manipulacja I klasa

  0
  0
 23. Power napisał(a):

  Obrońcy wójta poruszają się we mgle. Dobrym wskaźnikiem rozwoju przemysłu jest kwota z Działu 756: Dochody Gminy uzyskane od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem. Drugim wskaźnikiem jest dług Gminy. To są parametry mówiące o skuteczności i gospodarności władz Gminy. I tak:
  W roku 2010 w dziale 756 uzyskano kwotę 10 573 559,84 zł przy długu prawie zerowym.
  W roku 2011 w dziale 756 uzyskano kwotę 12 400 423,89 zł przy długu 11 537 268 zł.
  W roku 2012 w dziale 756 uzyskano kwotę 12 953 971,67 zł przy długu 11 335 764 zł.
  W roku 2013 w dziale 756 uzyskano kwotę 14 053 220,47 zł przy długu 13.617.798,20 zł.
  W roku 2014 w dziale 756 uzyskano kwotę 15 019 059,69 zł przy długu 16 711 296,58 zł.
  W roku 2015 w dziale 756 uzyskano kwotę 15.081.671,60 zł przy długu 21.227.060,58 zł.
  W roku 2016 w dziale 756 uzyskano kwotę 15.593.343,90 zł przy długu 24 258 311,58 zł.
  To jest obraz nędzy i rozpaczy. Dochody Gminy z Działu 756 świadczą jednoznacznie o zastoju przemysłowym Gminy. Nie ma na rozwój przemysłu żadnego pomysłu, Wójt próbuje nadrabiać braki długami, co doprowadzi Gminę do jeszcze większego zastoju. Kto się godzi na taką sytuację? Ludzie inteligentni, którym na sercu leży dobro Gminy? Nie, ten fatalny trent trzeba jak najszybciej zatrzymać i to muszą zrobić odpowiedzialni wyborcy. Gminy. Czy można mieć nadzieje, że wójta świta się zbuntuje? Czy kasa będzie ważniejsza od dobra wspólnego? Zobaczymy!

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *