-6°
poniedziałek
-6°
wtorek
Nauczyciele decydują o alkoholu w Poraju
06 listopada 2017 r. | 11:20
29

Wiecie, że w gminie Poraj działa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych? Przewodniczącą komisji jest Jadwiga Kidawa - dyrektor Szkoły Podstawowej z Jastrzębia, która podobno o alkoholu wie wszystko. Oprócz niej, w komisji jest jeszcze dwoje nauczycieli: Dorota Mizera (dyrektor SP w Choroniu), Katarzyna Zemła i Andrzej Kozłowski - rzecznik prasowy Gminy Poraj. Skład uzupełniają dwie urzędniczki: Danuta Michalczyk i Anna Trąbska.

Budżet całej komisji w na 2017 rok wynosi 190 000 zł. Za samo zasiadanie w komisji, każdy z jej członków pobiera rocznie 2580 zł.

Poniżej znajdziecie informację z gminy w tym zakresie.

PAWEŁ GĄSIORSKI29 odpowiedzi na “Nauczyciele decydują o alkoholu w Poraju”

 1. Wyborca napisał(a):

  to jakaś masakra!

 2. Agata napisał(a):

  Bardzo jestem ciekawa ilu alkoholików wyleczyli i w którym sklepie czy barze wyegzekwowany został zakaz sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeżwym. W żadnym !

 3. Agata napisał(a):

  Bardzo dobrze , że został poruszony ten temat.

 4. Malgorzata napisał(a):

  Co z tego jak nie raz bylam swiadkiem jak gimnazjalisci pili na orliku a w sklepie sprzedawano alko nieletnim a jak sie odezwalam jeden pan mi odgrazal.. Chyba zle sie biora do roboty..

 5. alkohol napisał(a):

  a ile wódy i wina sprzedaje się w gminie!! za co oni biorą nasze pieniądze!

 6. mieszkaniec Poraja napisał(a):

  a ta komisja nie mogłaby pracować społecznie tylko zaraz brać kasę i co w tej komisji robi Kozłowski niech tam decyduje gdzie mieszka

 7. ktoś napisał(a):

  Jeżeli w sklepie sprzedają nieletnim i nikt tego nie zgłasza to nic nie można zrobić, to chyba logiczne.A gdzie są rodzice tych nieletnich ? Co nie wiedzą, że ich pociechy piją? A jakby policja raz albo drugi zgarnęła pijących letnich i nieletnich i wlepiła odpowiedni mandat? To by się rodzice ucieszyli?! tych nieletnich oczywiście!

 8. Agata napisał(a):

  A co na to Panie radne-nauczycielki i co na to Pani wice wójt też nauczycielka?

 9. Dorota napisał(a):

  Panie redaktorze! A od kiedy to p. Kozłowski jest nauczycielem?

 10. Katarzyna napisał(a):

  Wywołana do odpowiedzi przez Agatę (to drugie imię Pani Radna?) w pierwszej kolejności pozwolę sobie na dygresję, że tak jak nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania tak niewiedza nie zwalnia z myślenia. Zakładam, że tak było w przypadku wielu osób, które może i nie są nam przychylne ale pod bzdurami podpisywać się nie chcieli. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych to obowiązek ustawowy KAŻDEJ gminy (Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 26.X. 1982); w Gminie Poraj działa w związku z tym od 35 lat. Art. 41 Ustawy określa zadania GKRPA (cyt. dokładnie dla tych, których nudzi uzyskiwanie wiedzy):
  1)zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu;
  2)udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie;
  3)prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych;
  4)(uchylony);
  5)wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych;
  6)podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego;
  7)wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej.
  Zadania 1, 2 i 6 wymagają od członków Komisji bezpośrednich kontaktów z osobami uzależnionymi i członkami ich rodzin. Kto nie wie, z czym to się wiąże zyskuje z pewnością na dobrym samopoczuciu.
  I jeszcze jedno w tej odsłonie – zasady wynagradzania członków komisji (w całym kraju – niestety) określa RADA GMINY.
  Naruszenie dóbr osobistych osób, które mają niepodważalny autorytet w środowisku zawodowym i społecznym to zupełnie osobna kwestia. Cóż – jakie warunki takie „dziennikarstwo”

  • Power napisał(a):

   Szanowna Pani Katarzyno! Będąc wice wójtem Gminy Poraj jest Pani specjalistką od naruszania dóbr osobistych. Jest Pani też specjalistką od prac „społecznych”. Jak dobrze, że mamy w Gminie takich specjalistów.

 11. Apolityczna napisał(a):

  Jesli alkoholik sam nie zechce nikt mu nie pomoze, znam to z mojego zycia. Gmina nie pomoze bo co z tego ze skieruja na leczenie skoro jest nie przymusowe! Tylko ubezwlasnowolniony czlowiek moze byc skierowany przez kogos badz tez organ! Dzieci… Moi drodzy kto z nas nie probowal alkoholu? Tylko wychowanie wynosi sie z domu i niestety rozum kazdy ma swoj. Nie uleczy jedna Gmina calej spolecznosci, nie robmy sztucznego linczu skoro i tak kazdy z nas wie ze na to wplywu nie mamy. Kto chce znajdzie sposob. No ale powstal portal do publicznego nakrecania wiec trzeba sie nakrecac 😉

  • Power napisał(a):

   Czy Apolityczna i Katarzyna to bliźniaczki jednojajowe?

   • Apolityczna napisał(a):

    Koncze dyskusje nie warto znizac sie do poziomu wypowiedzi Powera. Nakrecajcie sie dalej. Pozdrawiam

    • Power napisał(a):

     Strasznie nam przykro bo to był jedyny głos „starej zmiany”.

     • Apolityczna napisał(a):

      Bo inni nie mają tu szans na wypowiedzenie, to strona i forum tylko dla „DOBREJ ZMIANY” i jej wyznawców. Niestety opuszczam czując się kolejny raz zawiedziona 😉 a wy bawcie, nakręcajcie i chwalcie się sami przed sobą. Cieszę się, że byłam jednym głosem rzekomo „starej zmiany” choć to bzdety 😉 bo to znaczy, że ludzie chcący prawdy z obu źródeł na szczęście nie zamydlili sobie oczów i tu nie zaglądają 😉

 12. Zuzanna napisał(a):

  Nie można zdejmować odpowiedzialności z Komisji, która do tego celu została powołana i jest sowicie opłacana. Skoro Członkowie tej Komisji nie mogą podołać obowiązkom lub się „wypalili”, to może Rada Gminy czy Wójt (nie wiem czyje to kompetencje) powinni to sprawdzić, wyjaśnić i być może powołać nowy skład Komisji?

 13. Power napisał(a):

  Szanowna Pani Apolityczna, drugie źródło ma Pani w Gazecie Myszkowskiej. Tam „puszczają” tylko komentarze wychwalające „starą zmianę”. Będzie Pani tam szczęśliwa. Właśnie tylko ta strona daje równe możliwości do ścierania się poglądów. Na tym polega demokracja. Przykro mi, że Pani jest taka nietolerancyjna.

 14. Apolityczna napisał(a):

  Niestety o Myszkowskiej musze sie zgodzic, choc Demokratycznej i stronie Zycie Poraja moge powiedziec to samo. Nie ma ani gazety ani forum obiektywnego wolnego od ugrupowań. Zadnej z 3 wymienionych a jest ich o wiele wiecej nie mozna dac statusu wolnych mediow. Dobranoc Panstwu

  • Power napisał(a):

   Rozmawiamy o pisaniu komentarzy do artykułów tam umieszczonych. Demokratyczna nie ma strony z komentarzami, więc nie mieszajmy tematów, przynajmniej ja takiej nie znam. Ja rozumie Pani bardzo szczytny postulat, ale on jest niemożliwy do realizacji. To jest tak jakby stworzyć partię polityczną głoszącą „za a nawet przeciw”. Przecież członkowie takiej partii pobiliby się na zebraniu. Portal, który umieszcza artykuły o „dwóch stronach medalu” nie ma racji bytu, ponieważ będzie miał wrogów po obydwu stronach barykady i zostanie samotny i bez reklam. Podobnie jest z gazetami. Dlatego, aby mieć równowagę należy „wchodzić” na portal za i portal przeciw. Najlepszym przykładem jest TV. Ogląda się „Fakty TVN i „Wiadomości TVP. Wtedy widać jak podaje się wiadomości pod określonego widza. Fakt, że niema portalu popierającego władze naszej Gminy, ale to nie wina autora tego portalu. Natomiast w prasie ma Pani wybór: Kurier Porajski i Demokratyczna. Jest równowaga? Jest. Mamy pierwszy portal bez cenzury? Mamy. To dlaczego Pani się denerwuje? Proszę zmobilizować „drugą stronę medalu” niech założy swoją stronę bez cenzury i będziemy tu i tam spierać się na argumenty. Będzie wtedy prawdziwa demokracja, a nie liberalna gdzie można było słyszeć argumenty tylko strony silniejszej, bo mającej władzę w Gminie. Życząc Pani takiej strony i pozdrawiam.

 15. Agata napisał(a):

  Dziękuję Power dałeś dobry wykład na argumenty. Taka jest prawda. Jak ukazuje się za nasze pieniądze Kurier Porajski z samymi pochwałami i sukcesami dla Włodarza to jest super. Jak sprawuje się cenzurę w Letniskowcu to jest o. k. Ale jak ukazują się obiektywne bo oparte na faktach artykuły w Demokratycznej czy na stronie życieporaja.pl to jest żle?. Dlaczego w naszej małej społeczności nie ma miejsca dla PRAWDY?

 16. Power napisał(a):

  Szanowna Pani Agato!!! Prawda jest ściśle związana z etyką. Etyka czerpie dane do swych rozważań z wrodzonych człowiekowi zdolności poznawczych. Rozum i doświadczenie dążą do ustalenia stanu faktycznego. Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze zadanie polega na zbudowaniu logicznie poprawnego uzasadnienia tezy uznanej za prawdziwą. Wymaga to uprzedniego rozpatrzenia wszystkich racji odnoszących się do danego tematu. W ustroju komunistycznym też stosowało się prawo, ale bez etyki. Prawo bez etyki staje się bezprawiem. Brak etyki w życiu społecznym przez 45 lat ma swoje konsekwencje. Popieranie komuny wiąże się z cynizmem albo niewiedzą. Niewiedza oznacza brak należytego poznania określonego stanu rzeczy. Poznania wymaganego do dokonania właściwej oceny moralnej danego ustroju. W konkretnych przypadkach niewiedza zawsze idzie w parze z błędem, czyli fałszywym sądem o danej sprawie. Błędne opinie i uprzedzenia to silne przekonania umysłowe niezgodne z obiektywną prawdą moralną, a wykształcone w wyniku wychowania czy wpływów środowiska (otoczenie, literatura, środki masowego przekazu itp.). Wpojone człowiekowi błędne normy, wykształcone pod wpływem fałszywych ideologii politycznych, bywają przeżywane, jako moralnie kategorycznie obowiązujące nakazy. W konsekwencji wyzwalają one w radnych gotowość do spełniania aktów nawet obiektywnie głęboko niemoralnych w imię błędnie rozumianego posłuszeństwa władzy samorządowej. Wójt odpowiada za wykonywanie swoich obowiązków w świetle prawa, ale także moralnie oraz przed własnym sumieniem i społecznością Gminy. Z tego też względu powinien w swojej pracy uwzględniać obowiązek zmierzania do realizacji dobra wspólnoty samorządowej. Dobro wspólnoty samorządowej można budować tylko na prawdzie, która wynika z etyki. Wolność nie może realizować się poza kręgiem wartości takich jak prawda, miłość, braterstwo. Autentyczna wolności wymaga zakorzenienia w wartościach. Świat wartości jest zróżnicowany, ale wartością nadrzędną jest niewątpliwie prawda. Wolność bez prawdy jest fałszywą wolnością. Komuna stosowała cenzurę do ukrycia prawdy. Władzę Gminy Poraj też próbują wprowadzać cenzurę. Komuna zastraszała i ośmieszała ludzi głoszących prawdę. Ludzi krytykujących socjalizm uważano za psycholów. Przecież to był „”najlepszy” ustrój na świecie. Czy nie podobnie postępuje nasza gminna władza? Czy nie nazywa się oszołomami ludzi krytykujących władzę gminną? Czy nie sprawdza się operacyjnie życiorysy ludzi niewygodnych, aby w stylu bolszewickim ich atakować, zastraszać i zniechęcać do szukania prawdy? A ataki na niezależną prasę oraz przygotowywany atak na Redakcję ‚Życie Poraja”, kryptonim „sołtys” (w stylu SB) nie jest dowodem na reaktywację neokomunizmu w Gminie? Podobna biurokracja, podobna pogarda dla osób o innych poglądach, podobny samozachwyt z osiągnięć, podobna arogancja. Pani Agato i gdzie tu jest miejsce na prawdę? Prawda się pojawi tylko wtedy, gdy wybierzemy na radnych osoby etyczne.

 17. ANDZIA napisał(a):

  faktycznie w naszej gminie panuje STYL SB , a co do KOMUNY , to nie ma tego złego coby na dobre nie wyszło . Za KOMUNY kościół był zabroniony , i bardzo dobrze , bo chociaż tu nie mam problemu …nie chodzę do kościoła i nie narzekam , że jest w kościele źle

 18. Karpiel napisał(a):

  Mam nadzieję, że obecny rząd po uporaniu się z większymi problemami zabierze się też do likwidacji takich tworów jak komisje rozwiązywania problemów alkoholowych. Większośc z nich pozoruje jakąkolwiek działalnośc a ta porajska nawet nie stwarza pozorów, że coś robi. Ale najlepszy w tym wszystkim jest pan Kozłowski, to jest omnibus nie człowiek, pasuje do wszystkiego, do spóldzielni założonej prze wójta, do stowarzyszenia założonego przez wójta, no więc do komisji nadzorowanej przez wójta też. Tylko w pracy nigdy nie można go zastać.

 19. ANDZIA napisał(a):

  w której PRACY , bo już się pogubiliśmy …Gimnazjum , czy ZEAS, a może jeszcze jakąś ma na BOKU

Dodaj komentarz

Redakcja oraz właściciel tego serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).