-4°
środa
-1°
-4°
czwartek
Gdzie podziały się te miliony z UE?
02 marca 2018 r. | 09:30
44

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, opublikował ranking dotacji unijnych za lata 2014-2016 r. (wartość umów lub decyzji o dofinansowanie projektów realizowanych na terenach gmin w Polsce) dotyczącej perspektywy unijnej 2014-2020. Jak na tym tle wypadła gmina Poraj?

Przypominam tylko, że Wójt Gminy Poraj na każdym kroku podkreśla, że Poraj jest liderem powiatu myszkowskiego, jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych, a wartość dofinansowań z UE to nawet kilkadziesiąt milionów złotych. No to przyjrzyjmy się faktom.

Poraj znalazł się na 1287 miejscu (na 2238 samorządów) z kwotą przyznanych środków w wysokości 1 646 386,05 zł. Gdy weźmiemy pod uwagę, że Wójt Łukasz Stachera na każdym kroku podkreśla, że Poraj pozyskał miliony, to coś tu nie gra. Gdzie w takim razie podziały się te pieniądze i dlaczego fakty temu przeczą?

Dla porównania, Żarki w tym samym czasie pozyskały 21 mln zł, a Myszków 125 mln zł.

Jak podkreślił GUS, dane dotyczą projektów realizowanych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego i nie należy ich utożsamiać wyłącznie z projektami realizowanymi przez gminę czy miasto. Podane liczby odnoszą się do podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych i uwzględniają koszty niekwalifikowalne. Chodzi o fundusze ze środków UE na lata 2014-2020 dostępne w ramach krajowych programów operacyjnych, takich jak PO Infrastruktura i Środowisko, a także programów regionalnych, po które mogą sięgać beneficjenci na obszarze danego województwa. W zestawieniu nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i PO RYBY.

Ranking możecie zobaczyć TUTAJ.

Co ty na to Wójcie?

PAWEŁ GĄSIORSKI44 odpowiedzi na “Gdzie podziały się te miliony z UE?”

 1. Lolek napisał(a):

  A może by tak Pan Szanowny Redaktor sprawdził wcześniejsze lata przed 2014 🙂 bardzo proszę również o sprawdzenie i podsumowanie wczesniejszych lat

  0
  0
 2. RobRob napisał(a):

  To nie są środku pozyskane przez Gminę a wykonywane na terenie Gminy. Niby mała różnica a bardzo znaczącą, już Pan wykorzystuje taki materiał do propogandy.
  Pisze Pan że Myszków pozyskał 125 ml a Zarki 21 i słabo się to porównuje sie z Porajem.

  A czasmi to nie będą inwestycje obwodnicy i drogi Myszków – Żarki które realizuje WOJEWODZTO SLASKIE?? I gminą nic do tego?

  Może pasowaloby to zweryfikować i być…..rzetelnym….ale chyba za dużo wymagam?

  0
  0
  • . napisał(a):

   a zatem, skoro to są środki z powiatu lub województwa, to oznacza, że gmina w ogóle nie pozyskuje pieniędzy?

   wójt się chwali, a rzeczywistość jest nieco inna. ale najważniejsze są przeciez: dni poraja i inne imprezy, z bałem mecenasa na czele, choronske prażuchy i śmierdząca marina. 🙂

   0
   0
 3. :-) napisał(a):

  niestety nie dają dotacji na dni poraja, tu by się ukaszek wykazał z kataryna, tu by poszły grube miliony, gdyby się tylko dało. 😀

  0
  0
 4. Wyborca napisał(a):

  wójt mówi że dostaliśmy 50 milionów przez te wszystkie lata, a gus mówi o 1,6 mln zł. kto kłamie?

  0
  0
 5. porajanka napisał(a):

  Ten raport GUS przedstawia tylko niewielką część programów, a konkretnie programy operacyjne. Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem!

  0
  0
 6. porajanka napisał(a):

  Swoją drogą – ciekawe, ile tak naprawdę nasza gmina pozyskała środków?
  Chętnie bym się dowiedziała…

  0
  0
 7. Miś napisał(a):

  A może poszły na budowę nowej drogi do kilkunastu działek Wójta w Choroniu? .

  0
  0
 8. Jacek Kowalczyk napisał(a):

  Te miliony są pewnie na koncie…

  0
  0
 9. pracodawca napisał(a):

  Nasza gmina jest Liderem :

  – Zadłużenia
  – Niekompetencji
  – Dziwnych układów
  – Przerostu zatrudnienia
  – Organizacji o „dziwnych” strukturach (Poractive, Marina)
  – Umów niekorzystnych dla gminy ( np. dzierżawa dla Mariny działek nad zalewem)
  – Próbie prywatyzacji tego co jest gminne i powinno być gminne (np. Poreco)
  – Rozdawnictwa majątku gminy
  – Niegospodarności.

  Czemu nikt nie che, napisać co ten Wójt zrobił, tak konkretnie.
  Gdzie te pieniądze zostały zainwestowane, jak zostały zainwestowane.
  Ta ekipa zostanie rozliczona – pójdziecie siedzieć !!!

  0
  0
  • Mariusz napisał(a):

   Ej ty pracodawca – wielki piewco PiSu – ciekawe co powiedz na to, co dzisiaj się stało – wyszło bowiem „szydło z worka”. Samo tylko ministerstwo Macierewicza przez 2 lata z kart debetowych i kredytowych wydało 15 milionów! (dla porównania z takich samych kart rząd PO i PSL w pierwszej kadencji wydał tylko 1,9 miliona). NIE MA TO JAK DOJNA ZMIANA. DALEJ TAK KOCHASZ PIS? KTO TU WYWALA KASĘ W BŁOTO?

   0
   0
   • pracodawca napisał(a):

    Napisze to jeszcze raz, NIE jestem za PIS.
    Ja jestem za zmianą obecnej władzy w gminie Poraj.
    Koniec tematu …

    0
    0
   • pracodawca napisał(a):

    Oj biedny człowieku …

    „Informujemy, że jedną z pierwszych decyzji ministra Mariusza Błaszczaka po objęciu stanowiska ministra obrony narodowej było ograniczenie o ponad połowę liczby kart płatniczych przeznaczonych do dyspozycji pracowników urzędu – czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej. Resort odnosi się do dzisiejszego artykułu opublikowanego na łamach „Super Expressu”. ”

    „Obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej pozwolenie na używanie kart posiada jedynie 12 osób. Otrzymały je osoby odpowiedzialne za organizację wyjazdów zagranicznych ministrów oraz oficjalnych delegacji, a także pracownicy zajmujący się drobnymi zakupami interwencyjnymi związanymi np. z technicznymi awariami w budynku” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie MON.

    Resort obrony zaznacza jednocześnie, że łączna liczba kart oraz kwota wydatkowana w latach 2016-2017, która została podana w odpowiedzi na zapytanie Pana posła Piotra Misiło dotyczyła całych sił zbrojnych, a nie jedynie ministerstwa. „Nie były to też środki przeznaczone na wydatki reprezentacyjne jak twierdzą posłowie opozycji. Były to karty wykorzystywane do funkcjonowania jednostek wojskowych i ponad 100 ataszatów obrony funkcjonujących poza granicami państwa” – zapewnia MON.

    Ministerstwo dodaje, że wszelkie kwestie związane z korzystaniem z kart kredytowych i rozliczaniem transakcji regulują w MON odpowiednie przepisy ”

    A ludzie z PO i PSL jadali ośmiorniczki gościli się w barach z podsłuchami … i to było dobre, sprzedawali kamienice pomiędzy sobą, prywatyzowali co się dało, robili afery („wiedzieliśmy że to jest lipa”- i wyparowało 850 milionów)…
    Nie jestem zwolennikiem PIS, ale PO to ja się BOJĘ tak jak władzy w gminie Poraj …

    0
    0
    • Mariusz napisał(a):

     Ty na serio jesteś chory – obrońco PiSu? Co mnie obchodzą decyzje Błaszczaka – kiedy kasę – naszą wspólną kasę – wydali ludzie Macierwicza? No, chyba, ze tu chodzi o to by był wzrost konsumpcji… Gratuluję myślenia.

     0
     0
   • Power napisał(a):

    Tłumaczenie się tubie TVN-u nie ma sensu. To jest ta stara szkoła bolszewicka znana pod „naukowym” tytułem dialektyka marksistowska. Dyskutant z powodu braku wiedzy i rozumu (cecha każdego bolszewika) otrzymuje od centrali gotowce (dawniej to było PZPR a teraz TVN) i je powtarza na okrągło. Schodzi ciągle z głównego tematu dyskusji i powtarza swoje wyuczone dyrdymały. Celem jego aktywności jest zniechęcanie do dyskusji przez sianie zamętu wśród dyskutantów. Gdy nie osiąga zamierzonego celu, oskarża dyskutanta o chorobę, najczęściej psychiczną. Każdy, kto porusza się swobodnie po internecie, spotyka takich aktywistów na każdym kroku. Aktywista taki ma swoją nazwę, jest to „troll”.

    0
    0
  • Jacek Kowalczyk napisał(a):

   Ta władza zostanie rozliczona.

   0
   0
   • Wiesia napisał(a):

    Tylko kiedy to rozliczenie nastąpi? Ostatnio, też był za gminne pieniądze wyjazd w góry dla różnych trenerów ( w tym tenisa) sportowców i całej wierchuszki.

    0
    0
 10. Agata napisał(a):

  A jak patrzę na to kłamstwo, że „miejscowość monitorowana” to robi mi się słabo.

  0
  0
 11. Mariusz napisał(a):

  Ciekawe, że wklejony przeze mnie przed chwilą link do artykułu pokazującego gdzie są te miliony został szybciutko USUNIĘTY! Niewygodna prawda prawda blogerze?

  0
  0
 12. karucza napisał(a):

  Mariusz, Co piszesz o PISie jak mowa o naszej gminie i włodarzarzach-nie schodz z tematu kolego!

  0
  0
 13. Wiesław napisał(a):

  Ja zrobilem sobie print screna ciekawe jak bedzie u mnie?

  0
  0
 14. Wiesław napisał(a):

  Hehe, mój też został usunie, dobre!!!

  0
  0
 15. Agata napisał(a):

  Panie Gawle proszę napisać dlaczego gmina Poraj płaci ochronę dworca PKP w Poraju?

  0
  0
 16. Wiesia napisał(a):

  I co teraz będziesz miał jak ci usunięto?

  0
  0
 17. Power napisał(a):

  Szanowni Państwo Wójtowie! Proszę przygotować zestawienie wszystkich dotowanych inwestycji wykonanych na terenie Gminy Poraj od 2010 r. Zestawienie takie powinno zawierać: koszt poszczególnych inwestycji, wkład własny Gminy oraz wielkość dofinansowania z UE do poszczególnych inwestycji. Zestawienie takie powinno być stworzone już dawno i być uzupełniane na bieżąco. Władze Gminy mając takie zestawienie, unikną nieporozumień w tej sprawie. Brak takiego zestawienia będzie się mściło w kampanii wyborczej. Przecież kwota dofinansowania podana przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, za lata 2014-2016 r. w wysokości 1 646 386,05 zł, jest śmieszna. Informacja ta powinna zobligować Władze Gminy do opracowania ww. zestawienia dla obrony dobrego imienia Wójtów.

  0
  0
 18. porajanka napisał(a):

  Ale przecież takie zestawienie już jest i o dziwo jest ogólnodostepne

  0
  0
 19. porajanka napisał(a):

  Właśnie wrzuciłam link do strony, która pokazuje takie zestawienie, to znaczy co zostało zrobione w danym roku (od 2011 r.). Ale całkiem możliwe, że on się nie pojawi…

  0
  0
 20. porajanka napisał(a):

  Dal wszystkich myślących – takie zestawienie się pojawiło w sieci, wystarczy poszukać

  0
  0
 21. Lolek napisał(a):

  A teraz test

  0
  0
 22. Lolek napisał(a):

  I jak widac posty bez tych slow idą od razu

  0
  0
 23. Lolek napisał(a):

  @G@m@i@n@p@o@r@j

  0
  0
 24. Lolek napisał(a):

  Tak przechodzi

  0
  0
 25. Banduch napisał(a):

  QUO VADIS Pawle Gąsiorowski? QUO VADIS? Jeszcze możesz zawrócić.
  Prośba do wszystkich czytelników o modlitwę za Pawła Gąsiorowskiego o pokój i dobro w jego sercu.

  Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota twojego Jezus. Święta Maryjo Matko Boża módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinie śmierci naszej. Amen.

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *