środa
11°
czwartek
Program Postępowania Naprawczego dla Gminy Poraj
11 grudnia 2017 r. | 12:26
52

W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Poraj pojawił się Program Postępowania Naprawczego Gminy Poraj. Program liczy aż 76 stron i jest to z pewnością bardzo ciekawa lektura. Ciekawa jest przede wszystkim geneza powstania programu naprawczego.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach w uchwale Nr 320/XXVI/2017 wezwało Gminę Poraj do opracowania i uchwalenia programu postępowania naprawczego oraz przedłożenia tego programu celem zaopiniowania do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.

W uzasadnieniu do ww. uchwały, na podstawie sprawozdań budżetowych za I półrocze 2017 r. Kolegium RIO stwierdziło, że wysoki poziom spłat zadłużenia w Gminie stwarza zagrożenie uchwalenia w 2018 r. budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej, a także realizacji zadań publicznych.

W Gminie Poraj podstawową przesłanką do stworzenia programu postępowania naprawczego jest brak możliwości uchwalenia budżetu na 2018 r. z uwagi na wystąpienie przesłanek, o których mowa w art. 243 ust. 1 ustawy o finansach publicznych (niezachowanie nierówności limitującej dopuszczalną obsługę długu w danym roku).

Sytuacja taka spowodowana jest przede wszystkim brakiem środków budżetu na spłatę kredytu w rachunku bieżącym i pożyczki w 2017 r., co skutkuje przekształceniem się tych zobowiązań na kwotę 5,0 mln zł w kredyty długoterminowe z końcem roku. Ich spłata w 2018 r. spowoduje podniesienie wskaźnika planowanej spłaty zobowiązań z art. 243 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w stopniu, który przekroczy dopuszczalny limit spłaty z ww. artykułu. Co więcej ww. uchwała Kolegium RIO wskazuje na zobowiązania wymagalne, które po pierwszym półroczu 2017 r. wynosiły na ok. 650 tys. zł, obecnie jest to ok. 500 tys. zł. Dodatkowo Kolegium wskazało na przeszacowany plan dochodów ze sprzedaży majątku o ok. 5 mln zł, przy wykonaniu planu na poziomie kilku tysięcy złotych w pierwszym półroczu 2017 r.

Zgodnie z art. 240a ust. 1 UFP, program postępowania naprawczego Gminy Poraj zawiera analizę finansów JST, plan przedsięwzięć naprawczych oraz przewidywane efekty działań. Analiza finansów dotknęła części historycznej, dotyczącej wykonań budżetu latach 2014-2016, planu budżetu na 2017 r. (aktualnego na koniec III kwartału, dla którego znany jest stopień realnego wykonania, i na chwilę opracowania dokumentu) oraz analizę projektu budżetu na 2018 r. aktualnego na moment sporządzenia dokumentu, tj. zgodnego z dokumentem przekazanym do Regionalnej Izby Obrachunkowej na dzień 15 listopada 2017 r.

Całkowite zadłużenie Gminy z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek na koniec 2017 roku to ponad 23,9 mln zł, co stanowi blisko 60% dochodów ogółem tego roku.

Całość programu naprawczego możecie zobaczyć TUTAJ.52 odpowiedzi na “Program Postępowania Naprawczego dla Gminy Poraj”

 1. Agata napisał(a):

  W tej czerwonej informacji nie uwzględniono debetu 5 mln zł , który też należy spłacić do końca tego roku. Tylko nie ma jak na razie takiej możliwości.

  0
  0
 2. Janusz napisał(a):

  Kredyt kredyt kredyt!

  0
  0
 3. karpiel napisał(a):

  No i co z tego, gmina ma takie dochody, że spokojnie może te kredyty spłacać.. Trochę przytnie się zbyt wybujałe wydatki (oświata, promocja, administracja) trochę podniesie podatki i opłaty i jest ok.

  0
  0
 4. ANDZIA napisał(a):

  karpiel , a ty co razem z wójtem piszesz 🙂

  0
  0
 5. ANDZIA napisał(a):

  ciekawe pod jakim nickiem pisze wójt, bo wice się podpisła imieniem , a wójt ???KARPIEL czy MARIAN 🙂

  0
  0
 6. mieszkaniec Poraja napisał(a):

  zwiększenie dochodów po naszemu podniesienie podatków, zwolnić połowę pracowników w tym kolesiostwo i mniej się bawić więcej pracować i będzie ok

  0
  0
 7. nieistotny napisał(a):

  warto poswiecic 10 min i obejrzec o zadłuzeniu, braniu kredytów, tworzeniu spółek, wydawaniu pieniedzy na dni poraja, limuzyne dla jasnie moznego, bal mecenasa i inne niepotrzebne bzdety https://www.youtube.com/watch?v=OQzgCral6cE

  0
  0
 8. Marian napisał(a):

  Ten portal służy tylko po to by w sposób najbardziej prymitywny upokarzac władze. Naturą naszeg0 społeczeństwa jest ciagłe narzekanie. Nie docenianie tego co już zostało zrobione. Jak nasza gmina się zmieniła…. mamy kort tenisowy, place zabaw, imprezy nad zalewem, kino, zajęcia popołudniowe dla dzieci i dorosłych,basen w Żarkach Letnisko z sanitariatami, zimą mozna uczestniczyc w morsowaniu, mamy darmowe lodowisko!!! Organizowane sa zajęcia w GOK, ferie zimowe dla dzieci. Mamy wreszcie Dobrze wyposażony ośrodek żeglarski (rowerki wodne, kino letnie, kursy żeglarskie, Szantowisko latem ) . Kiermasze wszelkiej różnorodności. Mikołajki co roku dla dzieci. Dni Seniora- osoby czują się potrzebne docenione. Pikniki rodzinne. Szlachetną paczkę, zbiórki dla potrzebujących. Może nie wszystkie opisałem ale naprawdę Się Dzieje! TRZEBA SOBIE PRZYPOMNIEĆ czy korzystasz czynnie z dóbr gminnych czy siedzisz w fotelu i tylko krytykujesz bo nic innego nie potrafisz robić!!!

  0
  0
 9. Agata napisał(a):

  Czy to jest po gospodarsku ?, żeby zaciągać kredyty i wydawać je w całości na kulturę i rozrywki? Marian nie siedzimy w fotelach tylko jeżdzimy po dziurawych drogach, chodzimy w ciemności po błocie i wertepach i marzymy o takim cudzie jak kanalizacja i jeszcze przy tym tracimy swoje nerwy i zdrowie. Cóż nam z pikników i innych atrakcji jak organizowane są tylko dla wybranych?

  0
  0
 10. ANDZIA napisał(a):

  a jednak MARIAN !!!UPS ????

  0
  0
 11. Zbigniew napisał(a):

  Program programem – w ramach oszczędności mają zwolnić urzędników a póki co zatrudniają kolejnych
  http://poraj.bip.net.pl/?a=5230 ciekawe czy mają jeszcze wolne parapety żeby gdzieś ich poupychać

  0
  0
 12. Marian napisał(a):

  Przecież jest kanalizacja w 3/4 gminy. Drogi najczęściej użytkowane są sukcesywnie robione. Wszystkiego nie naprawi się w kilka lat. To są inwestycję długoterminowe wymagające nie tylko środków ale również pozwoleń, zezwoleń uzgodnień, zgody właścicieli. Jesli chodzi o imprezy to w 90% są sponsorowane przez lokalne firmy darczyńców przedsiębiorców. Myślę że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W jakim stopniu byla skanalizowana gmina w 2000roku. Jakie drogi zostały wyremontowane w ciąg u 4 lat? Program 500plus kto finansuje? Ile środków pochłania oświata?

  0
  0
  • Power napisał(a):

   Szkoda polemizować z funkcyjnym Platformy Obywatelskiej. Oni są tak zaczadzeni, że nie wiedzą o co chodzi.

   0
   0
   • Zdzisława Polak napisał(a):

    Marian proszę nie kłam. Nawet przypisujesz sobie finansowanie 500+ ? Przecież na ten cel Gmina w 100% otrzymuje fundusze z Ministerstwa. Nadto otrzymuje jeszcze 2% dodatkowych środków finansowych na pokrycie kosztów administracyjnych związanych z obsługą tego programu 500+przez Gminę. Napisałeś, że imprezy finansowane są w 90 % przez sponsorów to napisz na co wydawane jest 1.100.000, zł z budżetu w ramach działu Kultura.

    0
    0
 13. ANDZIA napisał(a):

  nasz prawdziwy MARIAN , to nie PO?/ dlatego pytam , co to za TAJEMNICZY MARIAN mi tu pisze.????

  0
  0
 14. Marian napisał(a):

  Andzia cyt. : „…..mi tu pisze” ? Co za zgrupowanie! Otóż to widać portal stworzony dla jednej Bandy! Dla kretynow nie mających pojęcia o funkcjonowaniu Jednostek samorządu terytorialnego.

  0
  0
  • Zdzisława Polak napisał(a):

   Ten zarzut to skierowałeś Marian tylko i wyłącznie pod swój adres.

   0
   0
  • Power napisał(a):

   Marian! Opanuj się! Wójt należy do najbardziej zakłamanej i aferalnej partii w Polsce. Powoduje to, że kompletnie stracił wiarygodność. Musi natychmiast, aby odzyskać wiarygodność, rozpocząć starania o przyjęcie do PiS-u. Atutem jest jego staż partyjny w PiS-ie (2006 r.).

   0
   0
 15. ANDZIA napisał(a):

  MARIANKU …zlituj się jaka banda , to tylko MY Porajanie , piszemy to co czujemy i widzimy, co mnie obchodzi TWÓJ zakichany samorząd 🙂

  0
  0
 16. Marian napisał(a):

  No widzisz Andzia jak wygadałaś się o swojej totalnej niewiedzy…???? nikt z grupwiczow nie odpowie na przedstawione wyżej przeze mnie pytania . Prawda w oczy kole. Ps. PANI ZDZISLAWA POLAK ” vice versa „! Aktywna aż wstyd. Do takiego poziomu się schyla. Nie przystoi Radnej!!!

  0
  0
  • ANDZIA napisał(a):

   Marianku ,a za co ty tak tej Polakowej nie lubisz 🙁 co ona Ci zrobiła ???

   0
   0
  • Zdzisława Polak napisał(a):

   Co Ty Marianku wygadujesz- moja aktywność Ci się nie podoba ? A to dlaczego ? Nie chcesz poznać prawdy? Widzę, że Mariankowi ” puściły” nerwy. Prawda w oczy kole?

   0
   0
 17. Karucza napisał(a):

  Marian może najpierw upewnij się jakie środki i na co z puli gminy są wydawane a nie siej fermentu!!!! Przecież każdy wie ze 500+ to program rządowy. Ale nasz wójt jest znany z tego ze lubi czyjeś zasługi przypisywać tylko sobie.

  0
  0
 18. Marian napisał(a):

  Jasne zgadzam się z 500plus. Pytałem jeszcze o drogi i kanalizacje i oświatę…. ?

  0
  0
  • Zdzisława Polak napisał(a):

   Tak do Oświaty Gmina dopłaca ok 7-8 mln. zł rocznie ( drugie tyle co otrzymuje z MEN-u). Ale po co Gmina tyle dopłaca? Dlatego więc należy korekt finansowych dokonać w wydatkach na Oświatę. Dwie kadencję mówię i nie tylko ja o przekształceniu szkoły w Kużnicy bo to największy „pożeracz ” środków finansowych. Do do tej szkoły Gmina najwięcej dopłaca dlatego, że subwencja oświatowa idzie za uczniem ( jak mało uczniów to mały dochód z subwencji). W szkole tej jest ok 13 uczniów więc subwencja mała a koszty stałe bardzo duże. Czy nie należało by ten problem przeciąć i doprowadzić do normalności? Ale dlaczego szkoła ta jest zarządzana obecnie przez Stowarzyszenie a koszty ponosi nadal Gmina. Dlaczego tego nie uzdrowić? Dlaczego nie zmienić statusu tej szkoły ? Ale po co ? Ktoś ma w tym interes? Komu na tym zależy?
   Jeśli chodzi o drogi w Żarkach Letnisku to nie rozpatruj proszę tylko okresu 4 lat bo ten Wójt zarządza Gminą już 7 lat.
   A Zarki L. i Masłońskie tyle też czekamy na kanalizację. I jaką mamy nadzieję w tej sprawie? Proszę pytać o to Szanownego Pana Wójta.

   0
   0
   • Katarzyna napisał(a):

    Kompletnie nie rozumiem zacietrzewienia pani radnej w temacie „Kuźnica”… Uzyskała pani wszelkie możliwe informacje ale i tak, jak wszędzie, wietrzy pani spisek. Szkoła w Kuźnicy właśnie dlatego została przekazana Stowarzyszeniu, że generowała niewspółmierne koszty. W ostatnim roku przed przekazaniem (DANE Z WYKONANIA) placówka „kosztowała” prawie 610 tysięcy, czego subwencji ministerialnej było niespełna 210 tysięcy. Obecnie szkoła utrzymuje się z kwoty ok. 190 tysięcy subwencji. Stwierdzenie: „szkoła jest zarządzana obecnie przez stowarzyszenie, a koszty ponosi nadal Gmina” jest NIEPRAWDĄ. Świadomie używanym kłamstwem po to, by jątrzyć i naginać rzeczywistość do swoich celów. Jakich – nie umiem ocenić, ani tym bardziej zrozumieć – przynajmniej w temacie szkoły w Kuźnicy. Zdanie: „ktoś ma w tym interes” to właściwie najkrótsza charakterystyka pani działań. Proszę mieć odwagę i powiedzieć (napisać) wszystkim jaki pani „ma interes” w torpedowaniu funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Dyw. J. H. Dąbrowskiego w Kuźnicy. Polecę też wszystkim zainteresowanym (dyrektorom, nauczycielom) fragment pani wypowiedzi „po co Gmina tyle dopłaca?”

    0
    0
    • Zdzisława Polak napisał(a):

     Pani Katarzyno- Szanowna W-ce wójt. Na jakiej podstawie nazwała mnie Pani „zacietrzewioną”? I w oparciu o jaką wiedzę uważa Pani , że ja mam w tym jakiś osobisty interes? Zapewniam Panią, że jedyny cel jaki mi przyświeca w moich wypowiedziach i działaniach to jedynie dobro naszej gminy i jej mieszkańców. Zabiegam o sprawiedliwość i uczciwość w działaniach Gminy. A dzisiaj na sesji potwierdziły się moje obawy , że w tak maleńkiej szkole są środki na utrzymanie stanowiska sekretarki i nowego konserwatora. Bardzo ciekawi mnie jeszcze jakie jest nazwisko tego konserwatora?.

     0
     0
 19. Janusz napisał(a):

  Oby ten program naprawczy coś dał

  0
  0
 20. karpiel napisał(a):

  Program naprawczy jest po to, żeby spełnić wymóg RIO, nie po to żeby go realizować. Wójt nie jest samobójcą, i na pewno wygra kolejne wybory. Tych krytycznych polakopodobnych porajan jest kilkudziesięciu i wszystko odsądzają od czci i wiary,, a pozostali widzą jak jest naprawdę.

  0
  0
 21. Wiesiek napisał(a):

  Ci Porajanie , o których piszesz Karpiel czerpią wiedzę tylko z ” Kuriera Porajskiego” i dlatego nie znają prawdy.

  0
  0
 22. ANDZIA napisał(a):

  Teraz , to mam taki mętlik w głowie . Już nie wiem co jest prawdą , a co fałszem i kogo tu słuchać . ?

  0
  0
 23. Agata napisał(a):

  Najlepiej to sprawdzać informacje i wyciągać wnioski. Jedno jest pewne gdyby było dobrze w Gminie to nie kazano by robić Programu Naprawczego, który należy przeczytać i będziesz Andzia wszystko wiedzieć.

  0
  0
 24. Power napisał(a):

  Nasz wójt należy do najbardziej zakłamanej i aferalnej partii w Polsce. Powoduje to, że kompletnie stracił wiarygodność. Wójt musi natychmiast rozpocząć tajne rozmowy z PiS-m. Tylko poparcie PiS-u może odbudować wiarygodność wójta i wymazać wstydliwy romans z Platformą Obywatelską. Szanse są duże. Atutem jest jego aktywny kilkutygodniowy staż partyjny w PiS-ie w pamiętnym 2006 roku.

  0
  0
 25. ANDZIA napisał(a):

  już dawno rozmawiał , ale … no jest właśnie to ALE , które wiecznie stoi mu na drodze do kariery w PIS-ie,. ….. nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko może się jeszcze zmienić 🙂

  0
  0
 26. Miś napisał(a):

  Co wy chcecie. wójt od dawna kumpluje z panem posłem Giżyńskim z Częstochowy.

  0
  0
 27. Porajanin napisał(a):

  Od kilku dni czytam wasze komentarze i nasuwa mi się taki jeden podstawowy wniosek że ludzie obecnie rządzący gminą to grupa zorganizowana mająca na celu wykorzystanie i zniszczenie gminy. Nie wiem co za męska owieczka opisuje te szeroko idące inwestycje które przez siedem lat zostały w gminie zrealizowane. To chyba jakiś żart . Ja poza marnymi choinkami na rondzie i przewartościowanymi termomodernizacjami NIC nie widzę . No jeszcze przeszacowany remont kina który kosztował nas parę milionów. Reszta kasy została wydana na tzw cele wyższe. I stąd dziura budżetowa sięgająca 28 milionów zł. Musimy wiedzieć że na jednego mieszkańca przypada około 26 tyś zł do spłaty za nasz wspaniały zarząd gminy na czela z Wójtem.

  0
  0
 28. iga napisał(a):

  Pani Polak,chciałabym przyznać Pani rację jeśli chodzi o temat szkoły w Kuźnicy.Wystąpienie które zaprezentowała na sesji było bardzo obiektywne,zgadzam się z Panią, ze inwestowanie w szkołę w której jest 13 lub nawet 30 uczniów jest z ekonomicznego punktu widzenia bezzasadne i uważam,że jeśli Stowarzyszenie zadeklarowało przejęcie ,prowadzenie szkoły to również w gestii Stowarzyszenia jest jej utrzymanie.Jeżeli rodzice dzieci z tej szkoły chcą zagwarantować swoim dzieciom indywidualne nauczanie to proszę bardzo … ale dlaczego na koszt podatnika gminy?.Przecież chyba wszyscy chcielibyśmy tych samych standartow dla naszych dzieci.A może chodzi o podtrzymanie etatów za wszelką cenę?niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie,obawiam się tylko powtórki z historii i przypominam,ze dom nauczyciela w Kuznicy był budowany przez mieszkańców i społecznikow a przeszedł w ręce prywatne i z tego co mi wiadomo bez przetargu i za ,,marne grosze,,..tak że odnawiajcie,remontujcie a chętny się znajdzie:)

  0
  0
 29. Zdzisława Polak napisał(a):

  Tak właśnie jest już zaplanowana termomodernizacja budynku tej szkoły. Dzieci -uczniów tej szkoły jest ok. 13.
  Zaskakującym dla mnie jest fakt tworzenia dodatkowych stanowisk w tej szkole np. sekretarka i konserwator. Pytałam o to i potwierdzono na sesji ten fakt. Ciekawi mnie kto został zatrudniony na tych 2 stanowiskach? Skoro Stowarzyszenie podejmuje takie decyzje o dodatkowym zatrudnieniu, to niech znajdzie środki na pensje dla tych osób. A jak wynika ze zmian w budżecie – wczoraj na sesji uchwalono zabranie kwoty 57.816 zł z Gimnazjów gminnych i przekazanie ich w kwocie około 43 tys, zł na Stowarzyszenie w Kużnicy. Obawiam się czy te środki to właśnie brakujące jeszcze w tym roku na pensje dla tych 2 osób? Musimy to wyjaśnić bo tu chodzi o środki gminne czyli publiczne.

  0
  0
 30. iga napisał(a):

  Wielki szacunek dla Pani pracy! Widać wyraźnie z tej transmisji,że jest Pani jedna z niewielu radnych która jest naprawdę zaangażowana w pracę ,czego niestety nie można powiedzieć o wielu innych radnych którzy siedzą i biernie czekają aż sesja się skończy,nie zabierając głosu albo zdawkowo wypowiadając dwa,trzy zdania.Zastanawiam się z czego to wynika czy nie są w stanie stworzyć kilku konstruktywnych zdań czy może nie chcą się narażać?bo jeśli nie mają nic do powiedzenia to chyba mineli się z powołaniem…
  Jedno jest pewne,reprezentuje Pani swoją osobą wysoką kulturę osobistą czego inni mogą Pani tylko pozazdrościć.
  Życzę Wesołych Świąt i wytrwałości w pracy.

  0
  0
  • Zdzisława Polak napisał(a):

   Bardzo dziękuję za te ciepłe słowa uznania oraz za życzenia. Ja również życzę zdrowych i spokojnych Świat Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

   0
   0
 31. karpiel napisał(a):

  Iga, ty chyba inną transmisję oglądałaś

  0
  0
 32. iga napisał(a):

  Karpiel,rozbawiłeś mnie do łez ????????????????????,dzięki!

  0
  0
 33. andrzej bieniek napisał(a):

  Program naprawczy /stopniowe wyjscie z tego zadluzenia gminy Poraj / przekazalem w pazdzierniku 2017r.
  Panu stacherze na pismie w jego gabinecie.Zawieral kilka watkow natury gospodarczej,oraz propozycje proponowanom przez prof.zw. dotyczace gospodarkom finasami.Opracowanie programu ,przez /oblikacje/to forma ktora nie przystoii na dr ekonomi .To zbycie gminnego problemu , a zarazem zagarniecje duzej sumy pienieznej. Ten porgram jest nie realny .izostanie nie zaakceptowany przez organy panstwowe.Do zarzadzania potrzedna jest pewna wiedza ,uzyskana przez obcowanie z finasistami ,a nie emerytami minionej epoki.Za ten stan rzeczy odpowiedzialni sa instytucie ktore o tej formie wiedzialy.Sa na to dokumenty,Wiele osob instytucci nadrzednej ,sa zadowoleni z tego co otrzymali.Ale okres okolo kilkunastu lat pokresi ich przydatnosc i przypomni ,ze wiedza i doswiadczenie daje efekty.Plynna mowa to pozostalosc po spusciznie /minionych czsow /Ze za uscisk byl awansowany, dekorowany medalami przynosily mu satysfakcje.Jest wielu jeszcze takich

  0
  0
 34. Zdzisława Polak napisał(a):

  Program Naprawczy Gminy Poraj pod lupą RIO Katowice. Wszczęte zostało postępowanie nadzorcze w RIO
  Uchwały Nr 324/XVII/17 Rady Gminy Poraj w/s Programu Naprawczego. Czekamy na wyniki RIO.
  Przyjmą program albo odrzucą.?

  0
  0
 35. stojący pod sklepem napisał(a):

  Naprawcie ceny w sklepie to będzie dobrze. Resztę mam tam gdzie mam.

  0
  0
 36. karpiel napisał(a):

  Jak można przyjąć coś co zupełnie niczego nie naprawia, a patologiczne wydatki na oświatę każe ograniczyć przez zmniejszenie wydatków na pomoce szkolne. Patologia szkolna to nie tylko szkoła w Kużnicy, chyba żadna gmina w Polsce nie ma takich dopłat do oświaty, nie w wielkościach bezwzględnych,ale w przeliczeniu na 100 mieszkańców. Za takie marnotrawstwo już dawno powinno byc wotum nieufności dla wójta.

  0
  0
 37. Podpis napisał(a):

  Sytuacja gminy jest na tyle zła że uchwała Nr 324(XLII)17 w sprawie programu naprawczego gminy była badana przez RIO Katowice w 2018 roku (styczeń) ale wydaje mi się patrząc na inne gminy, że program naprawczy może być wstępem do błędnej restrukturyzacji zadłużenia małej gminy (zadłużenie musi się zwrócić tym co udzielają kredytów z oprocentowaniem) , a sama gmina dalej inwestują (to dobrze), czyli zadłuża się u tych co nie trzeba…(to bardzo źle,odsetki) – Za restrukturyzacją zadłużenia będą szli wierzyciele zadłużający gminę i likwidacja np szkół (w wyniku nieudanego przekształcenia ich w placówki prywatno-biznesowe) lub likwidacja samej gminy w przypadku pójścia drogą innych gmin . w 2014 roku a cały mechanizm może być wspierany przez ” pseudo speców” od finansów na forach internetowych…. Fakt pensje sowite wynagrodzenia odgrywają kluczową rolę w zadłużeniu gminy stąd konieczność ich obniżenia ale ewentualna restrukturyzacja gminy w przypadku błędnych decyzji też nie obędzie się bez wysokich pensji komisarzy…. co dodatkowo pociągnie gminę w stagnację rozwojową na lata i sprawi że ona stanie się mniej atrakcyjna wystraszając inwestorów Decyzja zawsze zależy od wyborców… Dobra rada unikać brania kredytów w instytucjach które pozwalają na nielimitowanie zaciągniecie zadlużenia i wzrost oprocentowywania kredytu w trakcie jego trwania bo to pachnie zarabianiem na zadłużeniu gminy kogoś tam. Wójt zadłuża się w instytucjach finansowych bankach należących do PO, a potem te instytucji dokonują likwidacji zadłużenia poprzez swoich komisarzy….

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *