-1°
-10°
sobota
-1°
-9°
niedziela
Czy radni zgodzą się wyemitować obligacje na 12,559 mln zł?
19 stycznia 2018 r. | 14:50
52

Urząd Gminy Poraj przedstawił uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Poraj na rok 2018, która będzie procedowana na najbliższej sesji Rady Gminy Poraj. W porządku obrad sesji jest punkt mówiący o "emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu". Nie wszyscy wiedzą, ale gmina według informacji z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, ma zadłużenie w wysokości 29 253 802,77 zł (stan na zeszły rok).

Wójt chce, by radni na najbliższej sesji zgodzili się na wyemitowanie obligacje gminy o wartości 12,559 mln zł, które o tę kwotę zadłużą gminę. Obligacje mają "pójść" na spłatę wcześniejszych kredytów. Problem w tym, że to nie zmieni finansowej sytuacji gminy. Będzie to jedynie kosmetyka, gdyż gmina "pozbędzie" się zobowiązań krótkoterminowych na rzecz długoterminowych.

Na có pójdą te pieniądze?

Na spłatę:
- spłatę kredytu w BPS w wysokości 3.050.497,80 zł
- spłatę kredytu w Krakowskim Banku 4.329.000,00 zł
- spłatę niespłaconego kredytu w rachunku bieżącym z 2017 roku wobec BPS w wysokości 2.000.000,00 zł
- spłatę niespłaconego kredytu w rachunku bieżącym z 2017 roku wobec „Magellan” w wysokości 3.000.000,00 zł
- spłatę rat pożyczki względem WFOŚiGW w wysokości 179.502,20 zł w Katowicach

Zadłużenie rośnie z każdym dniem, z każdym dniem rosną odsetki. Sama obsługa długu w 2018 roku będzie kosztować Mieszkańców aż 890 000 zł.

Jaki pomysł na wyjście z tej sytuacji ma Wójt? Wójt głosami radnych zadłuży gminę, by o kwotę tego zadłużenia spłacić wcześniejsze zobowiązania. Jak to Wójt argumentuje? Według niego żaden bank mu kredytu nie da, rząd ze względów politycznych nie udzieli mu pożyczki, to najlepszym sposobem jest wypuszczenie obligacji, które będą spłacane przez innych włodarzy i kolejne pokolenia.

Może lepszym pomysłem, byłoby obniżenie sobie pensji załóżmy do 100 000 zł rocznie, zrezygnowanie z dodatków dla urzędników czy redukcja zatrudnienia (po co wójtowi zastępca?). Być może fantastycznym pomysłem byłoby też zorganizowanie skromnych Dni Gminy Poraj, wydając na to maksymalnie 100 000 zł, a nie jak do tej pory 2-3 razy więcej? Oszczędności można szukać w wielu miejscach, tylko trzeba chcieć.

Uchwałę budżetową przedstawioną radnym możecie zobaczyć TUTAJ.

PAWEŁ GĄSIORSKI52 odpowiedzi na “Czy radni zgodzą się wyemitować obligacje na 12,559 mln zł?”

 1. Wyborca pisze:

  drodzy radni nie pozwólcie mu na to !

  0
  0
 2. ... pisze:

  …proponuję, aby Łukaszek sam wziął pożyczkę w provi…cie i spłacił długi, które jako wójt zaciągnął.

  0
  0
 3. :-D pisze:

  …gmina Poraj – zalew obligacji.

  0
  0
 4. Zdzisława Polak pisze:

  Ja mam nadzieję, że Radni nie pozwolą na podjęcie takiej uchwały bo to faktycznie nic nie da. Z zadłużenia krótkoterminowego przejdziemy do zadłużenia długoterminowego i na dodatek zapłacimy jeszcze większe odsetki.
  Moim zdaniem należy szukać oszczędności i ograniczać mniej potrzebne wydatki w każdej dziedzinie gminnego życia.
  Komisja Oświaty wypracowała wniosek aby ograniczyć co najmniej o 30% wydatki na gminną kulturę ale nie został uwzględniony ten wniosek w Programie Naprawczym , dlaczego?
  Należy zmniejszyć wydatki na sport, na Dni Poraja, przeanalizować i zmniejszyć do minimum koszty dzierżaw terenów i pomieszczeń płaconych przez Gminę,
  Wyeliminować wszelkie umowy użyczenia ( np. nieodpłatne przekazanie gminnego terenu Stowarzyszeniu Marina czy Spółdzielni Poractive), nie robić prezentów z gminnych środków itp.
  W jakim celu chcemy obciążyć Spółkę Poreco kosztami 15.000zł co miesiąc za korzystanie z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej co daje w roku przychód dla Gminy 180.000 zł a w budżecie Gminy mamy zapisany wydatek dla Spółki Poreco w kwocie 300.000 zł na rok. Czyli w sumie Gmina traci na tym interesie 120.000 zł rocznie (po co to mydlenie oczu). I dużo by jeszcze pisać o tym dziwnym Programie Naprawczym Gminy i o tym proponowanym budżecie Gminy na 2018 r.
  A po co komu centrum przesiadkowe w Poraju na terenie PKP jak nie mamy jeszcze w wielu sołectwach kanalizacji, normalnych( niedziurawych dróg) , narzekamy na słabe ciśnienie wody, na brak oświetlenia ulic , zanieczyszczone wody rzek i zanieczyszczone powietrze itp.
  Dlatego nie możemy przyjąć zaproponowanego budżetu i uchwały o emisji obligacji ponieważ dalej podążać będziemy w złym kierunku.

  0
  0
 5. Wiesław pisze:

  Oj tam oj tam to przecież zwykły kredyt konsolidacyjny, bardzo wiele prywatnych osób tak robi, co w tym złego, tylko tutaj wersja w obligacjach a teraz i tak rząd nam stawkę za wodę i ścieki podnosić będzie, pewnie razy dwa to PORECO będzie miało z czego płacić.

  0
  0
 6. Wiesław pisze:

  A to się okaże w jeszcze. Ja mam nadzieje ze „ukaszek” zostanie, dobrej zmiany mam dość.

  0
  0
 7. karpiel pisze:

  Zdzisławo „spokojna twoja rozczochrana” radni i budżet przyjmą i na obligacje się zgodzą i potem jeszcze dadzą absolutorium.Sprzeda się troche gruntów np. w Żarkach Letnisku to i pieniądze będą.

  0
  0
 8. Zdzisława Polak pisze:

  Oby nie sprawdziły się twoje prognozy. Ja mam nadzieje, że radni się obudzą i za głosują dla dobra gminy i jej mieszkańców a nie dla dobra wójta. Czyli przeciw takiemu budżetowi i przeciw kolejnej emisji obligacji. Należy przygotować inny projekt budżetu i inne rozwiązania oddłużenia gminy.

  0
  0
 9. Zdzisława Polak pisze:

  A projektu uchwały dot. emisji obligacji nadal nie ma na BIP-e UG. Radni też nie otrzymali tego projektu uchwały.
  Jest to niezgodne z przepisami gdyż radni projekt uchwały powinni otrzymać co najmniej 7 dni przed sesją
  a w przypadku uchwał budżetowych z 14-sto dniowym wyprzedzeniem. Znów łamane jest prawo.

  0
  0
 10. Wiesław pisze:

  Tak Pani Radna gada i gada, proszę zgłosić do odpowiednich organow i po sprawie!!!

  0
  0
  • Power pisze:

   Przecież te organy są dalej lewe. Trzeba trochę czasu na wyrwanie chwastów.

   0
   0
   • ANDZIA pisze:

    Power …ja rozumiem ,że żywot Twój był bardzo, bardzo ciężki zwłaszcza stan wojenny , ale daj już sobie spokój z tą Twoją CHORĄ nienawiścią .. nie jesteś jedną jedyną osobą , która wiele wycierpiała … takie były czasy , w takim żyliśmy SYSTEMIE

    0
    0
    • Power pisze:

     Andzia, o czym ty bredzisz? Twoja obrona chwastów świadczy o chorej miłości do zła. To nie system niszczył ludzi, to ludzie tworzący ten system niszczyli innych ludzi. Mieli 30 lat, aby przeprosić naród za swoje niecne czyny.

     0
     0
     • ANDZIA pisze:

      power , z przykrością stwierdzam , że chory to TY jesteś , coś z Tobą człowieku nie TAK. Wydaje mi się ,że POWER i LETNIK to ta sama osoba . Sposób pisania i ta chora nienawiść 🙂

      0
      0
    • Power pisze:

     Andzia! Znowu Ci się coś wydaje? To nie świadczy o dobrym zdrowiu. Obrona komuny też o zdrowiu nie świadczy.

     0
     0
     • ANDZIA pisze:

      a jednak CHORY jesteś z nienawiści do KOMUCHÓW 🙂 🙂
      i na tym kończę …pozdrawiam Cie serdecznie i bardzo Cię proszę idź się LECZYĆ , póki nie jest za późno, a może jesteś TROLEM i płaca Ci za pisanie , to zupełnie coś innego ( żadna praca nie hańbi )… no to powiedz , tak uczciwie ile dostajesz KASY za trolowanie

      0
      0
     • stojący pod sklepem pisze:

      Te Powerek? Obrona Komuny? Znaczy kogo – przecież komunistycznych prokuratorów stanu wojennego to chyba tylko ty tu bronisz – wszyscy to widzimy. Walnij browara, bo ci opada już kopara

      0
      0
     • Power pisze:

      -stojący pod sklepem! Po pierwsze: masz chyba alkoholowe zwidy. Pokaż mi, kiedy i gdzie broniłem prokuratorów stanu wojennego. Po drugie: pokaż mi prokuratora stanu wojennego, który nie był w PZPR. To nie o to chodzi. Każdy mógł przez 30 lat naprawić swe błędy. Mógł pokazać, że należy do wspólnoty polskich patriotów. Czym charakteryzuje się dzisiejszy komunista? Tym, że nienawidzi wszystko, co polskie, patriotyczne i służące dobru wspólnemu. Przecież Wójt nie postawił wam ławek koło pomnika po to, aby wam się dobrze spożywało, ale tylko po to, aby zyskać wasze głosy.

      0
      0
     • stojący pod sklepem pisze:

      Ale partię rządzącą kochasz i wspierasz, jak widzimy – to znaczy, że kochasz i wspierasz prokuratorów komunistycznych stanu wojennego – nie ma dla nich obrony, nic ich nie tłumaczy. Proste. Idę się napić, bo się spociłem, jak czytałem twoje wypociny. Obrońco komuchów.

      0
      0
     • Power pisze:

      -stojący pod sklepem, zaplątałeś się jak stara płyta. Jak będziesz na detoksie to daj znać. Odwiedzę Cię w szpitalu to porozmawiamy.

      0
      0
    • Power pisze:

     Andzia, „mądra” kobieto! Wiesz, co to jest chora nienawiść? To wymazanie z przestrzeni publicznej takiego nazwiska jak Stefan Jabłoński. Człowieka, który większość życia poświęcił walce o wolną Polskę, twórcę pomnika J. Piłsudskiego w Poraju. Ci mali ludzie zadbali o zabicie jego człowieczeństwa. Dokładnie tak samo robili komunistyczni oprawcy z polskimi patriotami. Chora nienawiść to usunięcie z napisu „polegli w wojnie” słowa „bolszewickiej”na pomniku Piłsudskiego. To próba utrzymania nazwy ul. 19 Stycznia w Jastrzębiu. Jeżeli znasz historię, to wiesz, że od XVI zawiązała się w Polsce partia zdrady. Od tego czasu mamy właściwie tylko dwie partię: partię patriotów i partię zdrady. Właśnie partię zdrady tworzą dzisiaj wszyscy ci, co nienawidzą wszystko, co polskie. Nazywanie ludzi, którzy walczą o prawdę, sprawiedliwość i polskie sprawy chorymi z nienawiści jest jednoznaczną identyfikacją z partią zdrady. Jeżeli chodzi o pieniądze, to jest twoja specjalność. Zawsze się umiałaś ustawić.

     0
     0
     • ANDZIA pisze:

      no to jednak jesteś CHORY ,…nie jestem lekarzem, natychmiast potrzebny DOBRY medyk 🙂 🙂 no to pisz sobie dalej te pełne nienawiści posty 🙂

      0
      0
     • Power pisze:

      Andzia! Dziękuje Ci bardzo za troskę. Doceniam też Twoją tolerancję, bo dawniej różnie bywało. Życzę Ci miłej atmosfery w pracy.

      0
      0
     • ANDZIA pisze:

      Dzięki…również Cię pozdrawiam 🙂

      0
      0
 11. Wiesław pisze:

  Obrońca, przecież sami „mówicie” że wszystko się zmienia, trzeba się nie bać i działać, oskarżyć lub zapytać tak żeby oskarżyć bez żadnych konkretów to można, jednak jak pojawią się inne argumenty na plus to „Wy” siedzicie cicho!!! Jak dla mnie jesteście infantylni!!! Nie pozdrawiam

  0
  0
  • PW pisze:

   Szanowny panie dni Wójta już są policzone …
   PIS – zaczęło się przyglądać Porajowi …
   Bo wiem że Wójt chciał wystartować z ramienia PIS-u ale pokazano mu palec i dobrze.
   Wójt tak namieszał że te wybory będą dla niego ciężkie do wygrania – Wiem iż banery i ulotki drukują się przeciwko wójtowi … Bedzie potężny kolportaż ulotek toczą się rozmowy z ludźmi na których placach będą wystawione banery pokazujące jak „dobrze” wójt rządził. Tą kampanie wójt zapamięta i na pewno schudnie 🙂

   0
   0
   • Mariusz pisze:

    TO zdanie człowieku, które napisałeś: „PIS – zaczęło się przyglądać Porajowi …” tylko świadczy o tym, że PiS nie ma nic wspólnego z demokracją! Co to znaczy, że jakaś partia przygląda się Porajowi? Co? To jest właśnie czysto powrót KOMUNY!

    0
    0
    • Power pisze:

     Widzę, że jesteś specjalistą od komuny. Podstawą demokracji są partie polityczne. Partia działa dla dobra ogółu, więc musi się interesować również sprawami mieszkańców gminy. To jest obowiązek każdej partii politycznej. To, co napisałeś to jest analfabetyzm polityczny.

     0
     0
  • Power pisze:

   Jestem pod wrażeniem intelektualnego poziomu twojego komentarza. Czekamy na więcej!

   0
   0
 12. andrzej bieniek pisze:

  O ile radni na sesji w styczniu 2018r. za akceptują pomysl Wojta /ukladu/ o emisji obligacji oraz zasadach ich zbywaniu i wykupu.Proponuje aby radni rozmawiali w swych okregach z mieszkancami ,ktorzy dali im mandat zaufania . Ewentualnie Stachera i jego/uklad/doprowazili do tego stanu gmine ,obciązajac dzieci mieszkancow oraz dalsze pokolenia.Dali na licytacje swoje podmioty gospodarcze ,ktore nabyli w ciągu 7 lat,slużac nie udolnie.Licytacje,, rozpoczac , prponuje od samochodu/ OPEL/ i sukcesywnie.Zaczne od swojego okregu ,mieszkancy mowią, Pana Rajczyka Zbigniewa widzieli okolo trzy lata w stecz ,biegajac z rybami i nie tylko aby zostać radnym.Jak osiągnął swój cel,znikł jak kanfora Mieszka jak ptaszek w gminie poraj,to co dla niego zadlużenia ,nie przejde na dzieci itp. .

  0
  0
 13. ? pisze:

  …a kim jest ta blondynesia ze zdjęcia? i nie pytam, rzecz jasna, o naszą wośpową panią nauczycielkę wójtkę.

  0
  0
 14. karucza pisze:

  PATRZĄC NA STRÓJ TEJ PANI, NASUWA SIĘ PYTANIE-CZY TA PANI NIE POMYLIŁA IMPREZ? DLA MNIE TO UBRAŁA SIĘ JAK NA WESELE….TROCHĘ NIESTOSOWNIE DO OKAZJI. A CZY W GMINIE JEST JUŻ ZATRUDNIONY STYLISTA?

  0
  0
 15. Magda pisze:

  No niewiem czy do pracy to odpowiedni stroj,…skromnoscia wiecej zdzialasz……

  0
  0
 16. mieszkaniec Poraja pisze:

  szanowni radni zanim zagłosujecie za wyemitowaniem obligacji zastanówcie się, że gdy gminy nie będzie kiedyś stać na wykup tych obligacji powoli rozbiorą tą gminę ci co kupią te obligacje, jesteście współautorami tego długu więc teraz pokażcie na co was stać

  0
  0
 17. Zdzisława Polak pisze:

  A kwota jest ogromna 12.559.000 zł z terminem wykupu obligacji na lata 2026-2033 . A jeszcze mamy nie wykupione obligacje z roku 2013 w kwocie 5.800. 000 zł. I do tego niespłacone pożyczki i kredyty to mnie przynajmniej przeraża.
  Mam nadzieję, że Radni nie pozwolą na dalsze zadłużanie tej gminy. I zagłosują przeciw.

  0
  0
 18. MaxKolanko pisze:

  No ale chyba obligacje są po to by spłacić właśnie te inne zobowiązania (w części oczywiście)!!!

  0
  0
 19. Skrzypiec Z. pisze:

  Fajna.dziunia.

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *