-1°
-10°
sobota
-1°
-9°
niedziela
Radni zmienili zdanie. Gmina wypuści obligacje na 12 559 000 zł!
02 lutego 2018 r. | 14:18
89

Tym razem nie było niespodzianki podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Poraj. Radni od Wójta zagłosowali dokładnie tak, jakby sobie tego życzył Łukasz Stachera. Po środowej porażce Wójta, dziś może otwierać szampana. Wytrzyma do końca kadencji, tylko co dalej?

Za emisją obligacji głosowali: Sylwester Sawicki, Krzysztof Szustak, Teresa Ociepka, Zbigniew Rajczyk, Edward Mizera, Andrzej Ludwikowski, Mariusz Karkocha i Andrzej Pawłowski.

Zapamiętajcie to idąć w tym roku od urn wyborczych.

Wiele uwag, do uchwały dotyczącej wypuszczenia przez gminę obligacji na kwotę 12 559 000 zł, miała radna Zdzisława Polak.

Sama zreszta napisała komentarz w jednym z newsów w tej sprawie.

Zdzisława Polak:
Wnioskowałam dzisiaj na sesji o odrzucenie tego projektu uchwały w/s emisji obligacji z powodu tego, że:

1. Projekt tej uchwały został 2 dni temu przez Szanowną Radę odrzucony w drodze głosowania,
2. Nie było powodów do zwołania sesji nadzwyczajnej czyli w trybie natychmiastowym.
3. Ten kolejny wniosek wójta o ponowne poddanie tej uchwały pod głosowanie mógł być włączony do zwykłej sesji zwoływanej w trybie paragrafu 34 punkt 4 i 6 Statutu Rady Gminy Poraj, czyli z odpowiednim terminem zawiadomienia co najmniej 7-dniowym lub 14-dniowym wyprzedzeniem a nie w ciągu 16 godzin.
4. W uchwale brak jest zapisu jakie koszty (marża) poniesie Gmina z tytułu emisji tych obligacji. W tej uchwale nie ma żadnych ograniczeń co do wysokości marży.( tu jest niebezpieczeństwo zbyt wysokiej marży).
5, Brak jest pewności czy uzyskane środki z obligacji wydane zostaną w całości na spłatę istniejącego zadłużenia Gminy? Jakie mamy na to gwarancję?
6. Zwracałam również uwagę na już bardzo wysokie zadłużenie Gminy,
7. Przypomniałam Radnym o ukrytym zadłużeniu Gminy w kwocie 3,5 mln w Spółce Poreco, który to Spółka zaciągnęła na zakup gminnej oczyszczalni ścieków i biurowca. Przecież wiemy, że Spółka Poreco jest w 100% własnością Gminy czyli zaciągnięty kredyt przez nią jest długiem Gminy. A te 300 tys,zł zapisane w wydatkach budżetu Gminy dla Spółki Poreco to nic innego tylko przeznaczona kwota na spłatę tegoż kredytu.
8. Pytałam też Panią Skarbnik ( bo P. Wójta na Sesji nie było mimo, że był autorem wniosku dzisiejszej sesji),
dlaczego nie zapłacono w terminie wymagalnym do dnia 31,01.2018 kwoty 600.000 zł na rzecz RFG jako należnej raty za zakup terenów nad zalewem? Pytałam Panią Mecenas i Panią V-ce Wójt , żeby poinformowały Radnych jak jest obwarowany Akt Notarialny dotyczący zakupionych terenów od RFG na raty oraz jaka jest egzekucja wynikająca z
art 777. Wiem , że rata 600 tys. nie została przelana do RFG i egzekucja może nastąpić od zaraz na gminnym majątku?. Mimo ponowienia pytania żadnej odpowiedzi nie było od przedstawicieli Urzędu Gminy.
9. Apelowałam również do Radnych , żeby pamiętali o tym, że reprezentujemy interesy gminy i jej mieszkańców a nie Wójta.

Nagranie z dzisiejszej sesji możecie zobaczyć poniżej.

PAWEŁ GĄSIORSKI

Kolejna próba wyemitowania obligacji na kwotę 12 559 000 zł (radni zmienili zdanie po 24h od ostatniej sesji)

Publié par Gmina Poraj sur vendredi 2 février 2018

 89 odpowiedzi na “Radni zmienili zdanie. Gmina wypuści obligacje na 12 559 000 zł!”

 1. :-) pisze:

  …tak się to robi w poraju. 🙂 pani skarbnik, pani mecenas, pan wojt… 🙂 polska zupa z buraka.

  0
  0
 2. frydek_mystek pisze:

  Bardzo dobrze, już napisałem komentarz pod innym postem ze dlug zostanie rozlozony na korzystniejsze warunki a przy tym normalnie beda wszyscy funkcjonowac, jak dla mnie najlepsze co moglo gmine spotkac w tej sytuacji, pewnie zaraz bedzie fala krytyki, ale kazdy jakby mial takie problemy probowalby sobie skonsolidowac raty, kredyty i swobodnie splacac.
  Brawo Panie Wojcie, brawo Radni!
  Nie ugieliscie sie!

  0
  0
  • Wyborca pisze:

   jak na korzystniejszych warunkach skoro zapłacimy za niego o 4 miliony więcej?

   0
   0
  • Marcin pisze:

   Tutaj trzeba przede wszystkim oszczędzać !!!!!!!! Wszystkie sposoby żeby zmniejszyć koszty długu są dobre , ale w pierwszej kolejności powinno się pomyśleć o oszczędnościach a o tym jakoś nie słychać. Widać za to butę , arogancję, wiarę we własną nieomylność. Już sam brak wójta na sesji pokazuje jego stosunek do mieszkańców.
   A przecież to on doprowadził do zadłużenia gminy. Bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że skarbnik, wice wójt i inni zatrudnieni w urzędzie gminy nie mają nic do gadania.

   Ta wiara w swoją zajebistość jest porażająca !!!

   0
   0
  • Nowy głos pisze:

   Ten dług będzie spłacany przez kogoś kto po Panu Wójcie i Szanownych Radnych przyjdzie, bo jak pisze Pani Polak obecny skład nie podejmuje się spłaty. Inwestycje których teraz resztką pieniędzy się podejmą będą wykorzystane jako polityczna kiełbasa na czas który im pozostał. Także załatwili sobie właśnie, że nie odpowiedzą za swoje długi. I nie zgadzam się, że będzie lepiej, taniej, bo jak się zobowiązania rozkłada na dłużej to z natury rzeczy musi być drożej.

   0
   0
  • medyk pisze:

   jak się radni nie ugięli? przecież dwa dni wcześniej uchwałę odrzucili a dzisiaj przyjęli. Są giętcy.

   1
   0
  • medyk pisze:

   och ktoś z urlopu się odezwał?

   0
   0
 3. ANDZIA pisze:

  he, he przedziałek ma fajny 🙂

  0
  0
 4. Nowy głos pisze:

  Za emisją obligacji głosowali: Sylwester Sawicki, Krzysztof Szustak, Teresa Ociepka, Zbigniew Rajczyk, Edward Mizera, Andrzej Ludwikowski, Mariusz Karkocha i Andrzej Pawłowski.

  Zapamiętajmy te nazwiska. Trzeba im zgotować polityczny pogrzeb w następnych wyborach.

  0
  0
 5. Zenon pisze:

  Brawo radni!!! Brawo za nieugietość. To bardzo rozważna i rozsądna decyzja! Nie daliście się przekabacić tej głupawej przekupce z Letniska.

  0
  0
 6. Wstyd pisze:

  Pogrzeb to wójt i radni zgotowali nam mieszkańcą nam i naszym dziecią i wnuką.
  Dziękujemy gorąco tym radnym za doprowadzenie gminy do ruiny

  Andrzej Pawłowski
  Mariusz Karkocha
  Andrzej Ludwikowski
  Edward Mizera
  Teresa Ociepka
  Zbigniew Rajczyk
  Sylwester Sawicki
  Krzysztof Szustak

  Zapamiętamy was

  0
  0
 7. Vio...... pisze:

  Jak tak mozna ……za prawde. Kogos nazywac przekupka z Letniska……

  0
  0
 8. mieszkaniec Poraja pisze:

  ale stachera ich zastraszył albo coś obiecał bo to brak szacunku dla siebie samego zmieniając zdanie- jak oni będą mogli od dzisiaj spojrzeć w lustro

  0
  0
 9. Power pisze:

  Proszę zwrócić uwagę na fragment uchwały Nr 4200/VII/1/18: http://poraj.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=5374&bar_id=5277 strona 4: „Zauważyć również należy, iż w programie postępowania naprawczego oraz w zaprojektowanym projekcie Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2018-2033 (załączonym do programu) wskazana została kwota długu w 2017 r. w wysokości 26 168 621,46 zł, podczas gdy na stronie 35 programu, zobowiązania dłużne na dzień 31 grudnia 2017 r. wynoszą 23 891 510,80”. Skąd ta różnica? Czy Wójt kombinuje kasę na inwestycje wyborcze?

  0
  0
 10. mieszkaniec Poraja pisze:

  czy można zrobić nadzwyczajną sesję w sprawie już uchwalonej?

  0
  0
  • stojący pod sklepem pisze:

   Skoro w sejmie można zrobić „reasumpcję” głosowania, jak głosowanie nie wyszło po myśli partii rządzącej, bo akurat większość kolegów partyjnych była poza salą, to co – tutaj nie można? Jak robi góra, tak leci dół… Jak to mówią – ryba psuje się od głowy, więc… śledzik i setka…

   0
   0
   • medyk pisze:

    Co ty z pod sklepu pinkolisz reasumpcję to już władza robiła na sesji w dniu 31.01.2018 (powtarzali głosowanie bo wynik im się nie podobał. ) Ale nic to nie dało bo wynik pozostał bez zmian. Skoro wtedy im nie wyszło więc decyzja o zwołaniu sesji nadzwyczajnej i poddaniu pod głosowanie od nowa tej samej uchwały. I dzisiaj osiągnęli co chcieli. Jest to hańba tej władzy porajskiej. wstydu za grosz nie mają . Tyle razy głosować aż się uzyska z góry ustanowiony wynik?
    Jak by w Sejmie tak robili to by musieli bez przerwy głosować i nie wychodzić z Sejmu.

    0
    0
 11. pwk pisze:

  Nieudacznicy żądzą Gminą Poraj…
  Czekajcie jak podatek poleci w górę za nieruchomości, to was rozliczymy (obecna ekipa Stacherą i spółka).
  Przegrane wybory to pikuś …

  0
  0
  • Wiesław pisze:

   To Wy bijecie pianę, nie poszło tak jak miało iść, to Wy (kilka osób) cały czas podburza społeczeństwo, poczekajmy, dajmy szansę, jeśli się nie uda, to nowy wójt, nowa rada, tak jak teraz mówcie zaciśnie pasa i pokaże wszystkie cuda:)

   0
   0
   • Jacek Kowalczyk pisze:

    Kilka osób?

    0
    0
    • Wiesław pisze:

     O przepraszam bardzo wiele!!! Ale nicków!!! Jedna osoba i 10 nicków:) super, pozdrawiam

     0
     0
     • Power pisze:

      Wiesław, siebie nie liczysz pajacu? Czy Ty pracujesz za 10-ciu?

      0
      0
     • Wiesław pisze:

      Uuuu „pajacu”, wymyka się wszystko spod kontroli:) hehe, obrażaj dalej Panie K., Letniku, Power i nie wiadomo kto jeszcze:) i tak to właśnie się odbywa, pozdrawiam i miłej niedzieli, hehehe normalnie kabaret.

      0
      0
     • Power pisze:

      Co się i komu wymyka spod kontroli? A oto Pani wpis z dnia 20.01.2018 r: „Sam sobie niech Pan odpowie, nie mam zamiaru zniżać się do Pana poziomu Panie K. Pozdrawiam” Tu nie było obrażania Szanowna Pani K.?
      A tu z 02.02.2018 r. o sobie: „O przepraszam bardzo wiele!!! Ale nicków!!! Jedna osoba i 10 nicków:) super, pozdrawiam”. Napracuje się Pani niesamowicie, ale warto.

      0
      0
 12. Wiesław pisze:

  Tak jeden dzień i wszyscy już poszkodowani, poczekajmy i zobaczmy jak się sytuacja rozwinie, dlaczego od razu oceniamy to posunięcie negatywnie, jak dla mnie, niestety szkoda że do takiej sytuacji doszło ale to jedyne mądre wyjście z sytuacji, ostatecznie myślę że jakby to nie przeszło to by wszedł komisarz, a pewnie zakusy miała nasza jedna Pani Radna, nie poszło po jej myśli, wtedy by się dopiero działo, ciekawe co wtedy wszyscy by powiedzieli.

  0
  0
  • Marcin pisze:

   A może właśnie komisarz jest rozwiązaniem jeśli nasz wójt i jego ekipa nie radzi sobie z zarządzaniem finansami. A że sobie nie radzi to widzimy.

   0
   0
  • wiesiek pisze:

   Oj wójcie wójcie (Wiesławie) nie zalewaj tylko powiedz prawdę, ze się już boisz?

   0
   0
 13. Zenon pisze:

  Najbardziej sprzedajną świnią z tego grona, która dla koryta zrobi wszystko jest radny M.M.
  Do ostatnich wyborów uzupełniających szedł z komitetu Stachery, dziś głosuje tak jak Polakowa, tylko dlatego, że wójt nie chciał współpracować z bankiem żony M.M.
  W kampanii wyborczej „Power” vel „letnik” wieszał szkalujace go karteczki z przerobionym wizerunkiem w śmiesznym mundurze i podpisami „Marian Musitak” itp. Dziś to Power jest jego podszeptywaczem do ucha. O zgrozo! Tylko pozazdrościć radnemu M.M. podpowiadacza – ciecia z polibudy, który nie stroni od panów w alkowie! Brawo Panie M.M.!

  0
  0
 14. ANDZIA pisze:

  Zenek co ty pierdzielisz , przecież M.M , to prawie rodzina naszego Włodarza .

  1
  0
 15. ANDZIA pisze:

  i w pracy i w domu …wszystko się SYPIE … ale nasz włodarz to SPRYCIARZ ( dobry gracz ) i tak wyjdzie na swoje …lepsze takie długi , niż KOMISARZ 🙂 pozdrawiam wszystkich i miłego dnia życzę

  0
  0
 16. ktoś pisze:

  Wójt odejdzie radni też a dług zostanie. Ale pamięć mieszkańców pozostanie.ciekawe czy poprzednie obligacje zostały wszystkie sprzedane?

  0
  0
  • Zuzanna pisze:

   Sprzedane na pewno zostały ale teraz gmina musi je wykupić po dużo większej cenie i tu będzie problem bo nie ma za co wykupić- kasa pusta?.

   0
   0
 17. Werty pisze:

  A ja bym pozostawił wójta na stanowisku na przyszłą kadencję ale należy mu dać podpisać odpowiedzialność majątkową wraz z konfiskatą mienia za błędne decyzję a jego radni żeby pracowali społecznie tak jak to było kiedyś i wtedy niech pokażą ten program naprawczy

  0
  0
  • Adaś pisze:

   A jak on prawie nic nie ma trochę pola wykazał w oświadczeniu majątkowym . On może zastawiać ale majątek gminy i nie wiadomo czy już tego nie robi?

   0
   0
  • Popieram pisze:

   Popieram to co napisałeś.
   Wogòle pracownicy aministracji powinni odpowiadać za swoje decyzje własnym majątkiem tak by brali pełną odpowiedzialność za to co robią
   W tedy by się może zastanowili kilka razy zanim by coś podpisali

   0
   0
 18. ANDZIA pisze:

  raczej chętnych na ten STOŁEK brak

  0
  0
 19. ktoś pisze:

  Werty ,popieram w całej rozciągłości,a ale pomarzyć zawsze można.Ciekawe czy następca będzie mówił to co obecny wójt o P. Szczerbaku, że te długi to przez niego i co on może zrobić?

  0
  0
 20. ktoś pisze:

  A kto to jest MM?

  0
  0
 21. ANDZIA pisze:

  MM , to też wójt

  0
  0
 22. ktoś pisze:

  Dzięki, ale on chyba też swoją kadencję zakończył zadłużeniem gminy?

  0
  0
 23. ANDZIA pisze:

  nie… On razem z wójtem Szczerbakiem wyprowadzili gminę z długów po p. Mesjaszu …może coś pokręciłam , ale chyba tak było ??????

  0
  0
 24. ANDZIA pisze:

  może wystartuje i ponownie wyprowadzi Gminę z długów ????? kto wie , co jeszcze nas czeka w 2018 roku ?? jakie będą niespodzianki ???

  0
  0
 25. stojący pod sklepem pisze:

  Pięknie się nawalacie. Otwieram popkorn i browarka 😉

  0
  0
 26. Rozbawiona pisze:

  Wiem że pytanie nie na temat ale czy ktoś wie jakim autem jeździ karkocha?????

  0
  0
  • Zenon pisze:

   Z czterema kołami, karoserią, układem kierowniczym i hamulcowy! Nie bywałe? Wg ciebie tylko radni od wójta jeżdżą samochodami? Co cię tak w tym śmieszy? Jak ktoś jest ułomny na umyśle to nieudane próby zrozumienia świata rozpoczyna od śmiechu…

   0
   0
 27. karucza pisze:

  Jakim autem jezdzi to nie wiem, ale Karkocha to taki sliski typ. lubi sie otaczać ludzmi na stanwiskach, ludzmi z grubym portfelem. Lubi przebywać z VIP-ami porajskimi. Chyba w taki sposób podnosi swoje ‚ego’ i własną samoocenę, a sam nic sobą za bardzo nie prezentuje. Jest dość towarzyski i chyba tylko dzięki temu został radnym. am wrażenie ze jego rola jako radny polega tylko na bawieniu pana wójta.

  0
  0
 28. Zdzisława Polak pisze:

  Witam
  Proszę dzisiaj( niedziela) o godz 18:30 oglądać można TVP Katowice
  Dalszy ciąg o gminie Poraj

  0
  0
 29. Wiesław pisze:

  A na „TVP2” o 20:05 można oglądać Twierdzę:) – „…Zbuntowani marines opanowują Alcatraz. Jeśli rodziny poległych żołnierzy nie otrzymają odszkodowań, San Francisco zostanie zniszczone. Jedyną nadzieją jest misja agenta FBI i więźnia…”

  0
  0
 30. Zenon pisze:

  A na TV Wirtualna Polska teraz „Ucho Prezesa”????????????

  0
  0
 31. Zenon pisze:

  Ale powalający obiektywizm materiału TVPiS. Na kilometr śmierdzi zamówieniem politycznym. Materiał częściowo nakręcony w domu u Polakowej. Koñ by się uśmiał. Kiedyś wam pisowskie kaczysyny ojczyzna podziękuje, tylko latarni zabraknie i suchych gałęzi!

  0
  1
  • Power pisze:

   Nie mówiłem, że to UB-ecki troll. Realizuje testament SB i straszy, ale na sesjach zachowuje się jak niewolnik. Ojczyzna ci podziękuje jak Szczęsnemu Potockiemu.

   0
   0
   • stojący pod sklepem pisze:

    Póki co, jedyny UBek, jakiego tu ktoś pokazał, to bieniek (kumpel tej z żareczek) – ale to chyba wszyscy wiedzą

    0
    0
 32. ANDZIA pisze:

  Zenek , a ty się dobrze czujesz, a może tak medyk potrzebny …nie wygrażaj się , bo ty jesteś nie lepszy ….. poprzednia ekipa wcale nie była lepsza …taka jest demokracja za kilka lat wszystko się zmieni , ale nikt nikogo nie będzie rozliczał….te latarnie i suche gałęzie wsadź sobie w swoją chudą D…mało Ci pieniędzy , jeszcze się nie nachapałeś …Idź się leczyć , bo z tej nienawiści PSYCHA ci siada

  0
  0
 33. Ciekawy pisze:

  Stojacy napisz kto……

  0
  0
 34. wolo pisze:

  Tu klepsydra dla Gminy Poraj może to będzie bardziej obrazować sytuację w jakiej nas mieszkańców ustawił włodarz
  http://demokratyczna.com.pl/demokratyczna-czerwiec-2017

  coś niecoś o naszym włodarzu
  http://demokratyczna.com.pl/demokratyczna-maj-2017

  tu też włodarzu i o jednym z radnych
  http://demokratyczna.com.pl/demokratyczna-sierpien-2017
  http://demokratyczna.com.pl/demokratyczna-pazdziernik-2017
  tak do poczytania, przypomnienia, refleksji

  0
  0
 35. Mieszkaniec pisze:

  Pedzio z górniczej ciemnia tło zabawy .

  0
  0
 36. Agata pisze:

  Agumentów wójtowej ekipie brakuje więc obrażają, straszą i grożą innym . Piszcie jak radni zmienili zdanie -bo taki jest tytuł.

  0
  0
 37. Porajanin w Paryżu pisze:

  :))))

  0
  0
 38. Mieszkaniec pisze:

  Pozdrawiam pedzia z ul. Górniczej Jak tam wylęgarnia domowa piesków Uszy zmiękły ,przeszłes na połżnika
  W tym też jest zadowolenie .Z czasem wszystko zanika .

  0
  0
 39. Mieszkaniec pisze:

  Ten co się ukrywa pisząc pwk ,Sasiad itp To przystojna postać uwielbia ???. przez lata. Pozdrawiam.

  0
  0
  • Sąsiad pisze:

   Nasz geniusz słowa pisanego, kapuś, ciota ormowców i UB-eków tow. Bieniek opisuje swoje omamy. Umyj się bo psem śmierdzisz.

   0
   0
 40. Mieszkaniec pisze:

  Sąsiad toPEDZIO od lat z ul Górniczej Przyjaciółka z pieskim Rotwarierem odeszła .rozczula się i przelewa pot wylęgarni domowej z pieskami .Milość nie zna granic. Nie ważna płeć ważne uczucia,

  0
  0
 41. Power pisze:

  Nie dokuczajcie Panu Bieńkowi. To schorowany człowiek wart współczucia. Choroba psychiczna nie wybiera. Ma trochę za skórą i trudno mu z tym żyć.

  0
  0
 42. Mieszkaniec pisze:

  Zostalem wywolany do glebszej polemizacji; Informuje wszystkich mieszkancow naszej gminy Poraj,ze jestem wstanie przedstawic dowody że chodzi za mno cztery goście i to som osobnki albo od wojta albo od starosta. Nadają z górniczej i prześladują. Mieli Rotwariery a teraz Bulteriery.Poznałem po odznakach. Som z układu emisji obligacji. Chce aby radni rozmawiali w swych okregach z mieszkancami , ktorzy dali im mandat zaufania o tych sprawch.

  0
  0
 43. Mieszkaniec pisze:

  Power na twój rozum to wstrząsy za nogi i do góry,albo piesek ADASIA / PWK / pisz z odwagom sąsiad. Nie przeskakuj jak pedżio z ul Górniczej.

  0
  0
 44. Sąsiad pisze:

  Ale numer! Na Bieńka są papiery! Czarno na białym. Słyszałem, że donosił przy budowie pomnika. Nawet policja narzekała bo musiała sprawdzać pochodzenie materiałów budowlanych na pomnik (min. granit i transport). Mówiono również, że Bieniek nosił papiery radnej powiatowej z PiS. Czy PiS w Poraju jest kontrolowany przez Służbę Bezpieczeństwa? Jeżeli tak to nasz wójt może spać spokojnie.

  0
  0
 45. Agata pisze:

  Popatrzcie do góry jaki jest tytuł artykułu – na pewno nie Bieniek i wróćmy do tematu.

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *