Spółka gminna jest zadłużona po uszy
30 marca 2018 r. | 12:24
34

Poreco sp. z o.o. to spółka w 100 proc. należąca do gminy Poraj. Dotarłem do wyników finansowych tej spółki za lata 2013-2016. Spółka ta według ostatnich sprawozdań finansowych ma zobowiązań kredytowych na ponad 336 000 zł i 3 570 000 zł z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych. Łącznie jest to ok. 3,9 mln zł.

W podstawowym zakresie działania tej spółki jest zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz odprowadzanie ścieków z terenu gminy Poraj.

W ostatnim sprawozdaniu spółka poinformowała, że roczne koszty z tytułu odsetek od zobowiązań finansowych wynoszą:
- odsetki od obligacji 168 435,62 zł
- odsetki od pożyczki 38 798,56 zł
- odsetki od rat leasingowych - 1273,68 zł

Według sprawozdania za 2016 rok, spółka zatrudnia 9 pracowników umysłowych, 12 pracowników fizycznych. Od samego początku spółki prezesem jest Rafał Kępski. Wynagrodzenie jakie osiągnął Kępski, wraz z premią, wyniosło w 2016 roku 94 359,21 zł. W tym samym roku spółka osiągnęła 15 390,79 zł zysku.

Gmina do spółki dokłada rocznie 300 000 zł (plan na 2018 rok).

Więcej ciekawych informacji dowiecie się ze zdjęć poniżej.

PAWEŁ GĄSIORSKI34 odpowiedzi na “Spółka gminna jest zadłużona po uszy”

 1. Zdzisława Polak pisze:

  I proszę, z informacji dowiedziałam się po raz pierwszy , że:
  -Spółka Poreco dokonała emisji ebligacji na kwotę 3.570.000zł,
  -odsetki od obligacji w roku wynoszą 168 tys. zł,
  Mimo tego , że w/w Spółka jest w 100% własnością gminną to informacje te były ukrywane przed radnymi ( chyba, że tylko przede mną?) Nikt z Urzędników nie powiedział nam o obligacjach. Ciekawe jak i kiedy obligacje będą wykupione i przez kogo? Jedno jest pewne, że wszystkie te koszty zadłużenia poniosą mieszkańcy.

  8
  1
 2. Zuzanna pisze:

  Taka jest prawda- gmina nie mogła się już zadłużać to zadłużono gminną spółkę . I to zadłużenie należy doliczyć do długu gminnego. Bo spółka ta jest wyłączną własnością gminy Poraj. I wszelkie straty również poniesie gmina.

  1
  0
 3. Andy pisze:

  Nie rozumiem jak można zadłużyć spółkę która jest własnością UG to jak zabić kurę znoszącą złote jajka.

  1
  0
 4. Karucza pisze:

  A w Kurierze Porajskim jak zwykle same superlatywy o Gminie Poraj. Gmina tonie, z w gazecie czytamy jak to wszystko gra i jest cudownie. Proszę więcej mi tego szmatławce nie zostawiać w skrzynce-tego się nie da czytać. Same kłamstwa. Na szczęście my wiemy swoje.

  5
  0
 5. Wiesi.. ....... pisze:

  Ten jak piszesz szmatlawiec nie tylko do skrzynek byl wkladany ale do ogrodzen gdzie nikt nie przyjezdza i nie mieszka ,widocznie nic nie kosztuje…

  10
  0
 6. Karucza pisze:

  Niech zostawiają w miejcacha ogólnodostępnych. Skoro jest to za darmo, to weźmie ten kto ma ochotę to pooglądać lub poczytać. Ja akurat nie mam, więc proszę mnie na sile nie uszczesliwiać.

  3
  0
 7. Karucza pisze:

  Jak nic nie kosztuje?przecież my podatnicy za to płacimy. Za taki chłam.

  2
  0
 8. Zuzanna pisze:

  Tak jest. Karucza ma rację. Za nasze pieniądze wciskają nam kłamstwa. My zamiast finansowania Kuriera Porajskiego żądamy naprawy dróg i kanalizacji. Precz z Kurierem Porajskim bo to tylko promocja gminnych władz. Proszę nie zaśmiecać Gminy Poraj makulaturą.

  6
  0
 9. Ewa pisze:

  To prawda to jest zasmiecanie…! lezy wcisniete w ogrodzenia tygodniami…..sprzatac niema kto chodniki brudne drogi dziurawe jak juz latana dziura to z lopaty to tak sie naprawia xxI wieku .?

  10
  0
 10. Zdzisława Polak pisze:

  Na ostatniej Sesji Rady Gminy kolejny raz prosiłam Pana Wójta aby łatanie dziur wykonywane było porządnie tzn, na mokro gorącą masą. Jest to metoda droższa ale w taki sposób naprawiony asfalt wytrzymuje lata a łatanie metodą na sucho „z łopaty i butem udeptane”, o której Pani Ewa napisała to jest bardzo nietrwałe – jest to jedynie wyrzucanie pieniędzy w błoto. Pan Wójt odpowiedział mi , że będzie łatanie dziur jednak na sucho bo jest taniej. Szkoda słów.

  10
  0
 11. Andy pisze:

  Pani Zdzsławo jest Pani w błędzie jeśli chodzi o budowę dróg i nie lubie jak ludzie którzy kompletnie nie mają zielonego pojęcia o tym się wypowiadają. Jest Pani kompletnym LAIKIEM w tej dziedzinie wiec Pani się powstrzyma o mówieniu typowych kitów i pierdół.

  1
  0
  • Otak pisze:

   Tak Andy za to ty sie znasz
   Kolejny poplecznik wójta, którym urzędnikiem jestes ? No jaka masz specjalizacje? Na czym sie znasz ?
   Chyba tylko na piętnowaniu innych.

   9
   0
   • Andy pisze:

    odezwała się duma Pani Zdzisławy …..a znam się i to doskonale na swoim fachu .:)

    0
    0
    • Otak pisze:

     To skoro sie tak dobrze znasz na swoim fachu to sie pochwał tym fachem
     A teraz my cie ocenimy
     Skoro piszesz tak sama prawdę i jestes taki życzliwy jak twierdzisz to pewnie jutro sie nie udusisz przy śniadaniu tym święconym jajkiem co je tak dziś do kościoła pobożnie niosłeś

     9
     0
  • Ewa pisze:

   Moge byc LAIKIEM ale myslacym.. prosze Andy masz pojecie …jak to sie robi prawidlowo ze po 2 miesiacach jest znowu dziura ,policzmy …… i co to jest wyrzucanie. pieniedzy w dziure … Jak jest lepiej raz i dobrze czy te powtorki ?

   10
   0
   • Andy pisze:

    Myślenie z tym co Pani mówi nie idzie w parze. Powiem tak w okresie jesienno- zimowym nikt nie odpali wytwórni mas bitumicznych aby wyprodukować 1 czy 2 tony masy bitumicznej ponieważ zdaje sobie Pani sprawę jaki to jest koszt odpalić WMB o produkcji 160 ton na godzinę? i po to wymyślili asfalt na zimno do doraźnego załatania niebezpiecznych wybojów. I trzeba się z tym liczyć że to jest na wiosnę do ponownego załatania.

    0
    0
    • Zdzisława Polak pisze:

     A kto powiedział, że łatanie dziur trzeba robić w okresie jesienno-zimowym? W ciągu 8 lat było też 8 razy lato i właśnie wtedy można było naprawić porządnie dziury w nawierzchniach asfaltowych takich ulic jak np. Zielona, Spokojna, Szkolna, Jasna , Księżycowa itp w Żarkach Letnisko. I to właśnie masą asfaltową na gorąco. A dlaczego nie zrobiono tego przy okazji np. przy wykonywaniu nawierzchni na ulicy Słonecznej w Żarkach Letnisku? Nie możemy pozwolić na bylejakość.

     9
     0
 12. Wyborca pisze:

  to ile teraz wynosi zadłużenie gminy? 34 miliony?

  0
  0
 13. Andy pisze:

  Jak to mówią zamienił stryjek siekierkę na kijek .Ok STACHERA ZŁY A LANSOWANY BRYMORA DOBRY ?
  Przecież to taki sam KNOT.

  0
  1
 14. T.Brymora pisze:

  Hm. To bardzo Ciekawe?

  0
  0
 15. karpiel pisze:

  Andy, a kto lansuje Brymorę?

  0
  0
 16. Andy pisze:

  Uderz w stół a nożyce się odezwą Przecież to widać z daleka ze jest LANS a ciemny naród to kupi i się go ogłupi.

  0
  0
 17. Miś pisze:

  Myślę, że Naród już przejrzał na oczy i wybierze właściwą osobę na wójta -inaczej niż w 2 ostatnich wyborach. Nie pomoże nawet lans w Kurierze Porajskim. Dosyć tego fałszu.

  0
  0
 18. Miś pisze:

  Myślę, że Naród już przejrzał na oczy i wybierze właściwą osobę na wójta -inaczej niż w 2 ostatnich wyborach. Nie pomoże nawet lans w Kurierze Porajskim. Dosyć tego fałszu i ogłupiania.

  6
  0
 19. Obiektywny pisze:

  Na Titaniku orkiestra też grała do końca.

  9
  0
 20. Andy pisze:

  Podam fajny przykład Wójta Mstowa. Ludzie go wskazali ZWYKLI LUDZIE GO NAMÓWILI WYBRALI SPOŚRÓD SIEBIE. A nie lans kotlet podrzucony i głosuj na typa.

  0
  1
 21. Andy pisze:

  Dlaczego przy ustalaniu budzetu i planu wykonawczego na dany rok nie jest konsultowane z ludzmi projekt budowy np. dróg kanalizacji nie są zgłaszane projekty. SłUchajcie ludziska mam np X kasy mogę wykonać drogi i kanały siadamy dyskutujmy wspólnie co robimy. TU JEST ODWROTNIE TO WÓJT SOBIE WYBIERA I ROBI CO MU SIĘ PODOBA TAM GDZIE MA GŁOSY WYBORCZE OCZYWIŚCIE.

  0
  1
 22. Andy pisze:

  Kiedyś miałem okazje rozmawiać z burmistrzem Podkowy Leśnej znany Burmistrz w Polsce poczytajcie o nim. Tam zatrudnia specjalistów branżowców wysoko kwalifikowanych rozmawia z ludzmi robi dla ludzi a nie dla samego siebie. Wydaje pieniądze z głową pomaga ludziskom. Kolejny fajny przykład

  0
  1
 23. Pr.......... pisze:

  Andy …wyspij sie odpocznij sa swieta …zdrowia zycze……

  8
  0
 24. Karucza pisze:

  No właśnie, a w naszym porajskim urzedzie i podleglych placowkach np szkoly, GOK itp. zatrudnia się patrzac na koneksje i znajomości, a nie kwalifikacje i biegłość w danej dziedzinie. Ludzie, którzy są zatrudniani u nas, ludzie którzy mają reprezentować swoje urzędy to po prostu śmiech na sali. Nie potrafią się wyłowić nie wspominając juz o ich merytorycznym przygotowaniu do powierzonych im obowiązków. Nie ma konkursów, tylko wyznawanie zasady ‚zatrudniam cie, za to ty jesteś mi slepo wierny aż do konca’.

  5
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *