Stachera wziął 2 mln zł kredytu bez upoważnienia!
07 września 2018 r. | 10:26
22

Kolejne ciekawostki wykryła Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach. Okazuje się, że Wójt Łukasz Stachera wziął kredyt na 2 000 000 zł na gminę bez stosownego upoważnienia!

W dniu 30 grudnia 2016 r. zawarto umowę nr 1002988/156/JST/POZ/17 o kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 2.000.000,00 zł z terminem obowiązywania od 2 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r., pomimo że na dzień podpisania tej umowy brak było upoważnienia do jej zawarcia. Powyższym naruszono art. 89 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1870 z późn. zm.) w związku z art. 212 ust. 2 pkt 1 oraz art. 211 ust. 1, ust. 2 i ust. 4 ww. ustawy. Zgodnie z przywołanymi przepisami, jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Zobowiązania te podlegają spłacie lub wykupowi w tym samym roku, w którym zostały zaciągnięte lub wyemitowane. W uchwale budżetowej organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może upoważnić zarząd do zaciągania kredytów i pożyczek oraz emitowania papierów wartościowych na sfinansowanie przejściowego deficytu. Budżet jednostki samorządu terytorialnego jest uchwalany na rok budżetowy. Podstawą gospodarki finansowej jednostki samorządu terytorialnego w danym roku budżetowym jest uchwała budżetowa. W myśl art. 212 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, uchwała budżetowa określa limit zobowiązań z tytułu zaciąganych kredytów, o których mowa w art. 89 ust. 1 i art. 90 tej ustawy.

Limit zobowiązań krótkoterminowych jakie Wójt Gminy Poraj mógł zaciągać w 2017 r. ustalono dopiero w uchwale budżetowej na rok 2017, która podjęta została uchwałą Nr 236(XXVII)16 Rady Gminy Poraj z dnia 16 grudnia 2016 r. i weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Ponadto, w powyższej umowie o kredyt w rachunku bieżącym zawarto postanowienia uprawniające bank do dysponowania rachunkiem bieżącym Gminy Poraj. Zgodnie z § 9 pkt 2 tej umowy niespłacone w terminie odsetki od kredytu Bank ewidencjonuje na rachunku niespłaconych należności i przystępuje do jej ściągania z wpływów na rachunek bieżący bez dyspozycji Kredytobiorcy.

Powyższe było niezgodne z art. 264 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Stosownie do wskazanego przepisu, w celu zabezpieczenia kredytu lub pożyczki nie można udzielać pełnomocnictwa do dysponowania rachunkiem bankowym jednostki samorządu terytorialnego.

Powyższa umowa kredytu w rachunku bieżącym została podpisana przez p. Łukasza Stacherę – Wójta Gminy Poraj, przy kontrasygnacie p. Jadwigi Zasik – Skarbnika Gminy Poraj.

Wniosek nr 3
Zaciągać zobowiązania z tytułu kredytów na pokrycie występującego w trakcie roku deficytu budżetowego na podstawie obowiązujących limitów i upoważnień zawartych w uchwale organu stanowiącego, stosownie do art. 89 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2077 z późn. zm.) w związku z art. 212 ust. 2 pkt 1 oraz art. 211 ust. 1, ust. 2 i ust. 4 tej ustawy.

Wniosek nr 4
Zapewnić zgodne z prawem zabezpieczenie spłaty kredytu w rachunku bieżącym zaciąganego przez Gminę Poraj, stosownie do art. 264 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2077 z późn. zm.).

PAWEŁ GĄSIORSKI22 odpowiedzi na “Stachera wziął 2 mln zł kredytu bez upoważnienia!”

 1. Taki tam pisze:

  Panie Pawle lepiej niech Pan powie ile Pan Brymora palci Panu za wszystkie artykuly oczerniajace Wójta i gminę według Pan Wójt I gmina robi wszystko źle żadnych pozytywów trochę mnie to śmieszy nawet dni gminy Poraj według Pana są złe chociaż to duża promocja Poraja ale jak ktoś ma płacone to tak jest

  8
  24
 2. Tuptuś pisze:

  To tylko i wyłącznie świadczy o Panu Wójcie, że jest zaradny. Może whisky brakło.

  15
  3
 3. Porajski_gnom pisze:

  Zaraz wam braknie funduszy ….
  Jak wójt wyleci a wy za nim, to zobaczymy jaki wy wywiesicie baner.

  2
  0
 4. :-) pisze:

  twój ukasz nigdy nie prosił i nie prosi. reklamuje się za nasze w szmatlawym kurierze i na każdej możliwej tablicy… tak się zapamiętał w tym reklamowaniu, że nawet nas zadłużył na 30 mln.

  2
  0
 5. Porajanin pisze:

  Najnowsze wieści niosą że zadłużenie sięga 46.000.000 złotych, a koszt obsługi zadłużenia to 3.000.000 zł rocznie .

  14
  0
 6. Vladimira Złota pisze:

  Tuż przed wyborami można przyjąć że będzie koło 100 mln. Co art dodają, kto tu pisze?

  2
  10
 7. Lalka pisze:

  Brak mi już słów to tego pana wojta. Masakra.

  13
  2
 8. Mieszkaniec Poraja pisze:

  Nie ma problemu Komornik dług ściągnie od mieszkańców ,bo to Oni skonsumowali te kredyty i pożyczki.

  7
  0
 9. Redeyes pisze:

  A mnie się już znudziły te artykuły ciągle na nie i ciągle wszystko źle. Wszystko na poczet wyborów i tego by wygrał ktoś inny. Myślicie ludzie że nowy wójt coś zmieni będzie tak samo granic do siebie z ta różnica że ten chociaż robił coś naprawdę a zmiany tego nie gwarantują zwłaszcza bez kolejnych długów. Moim zdaniem radni do wymiany emeryci jak mają siłę pracować to po co biorą emerytury miejsce powinni mieć młodzi ludzie z pomysłami.

  4
  10
 10. Wiesiek pisze:

  Redeyes co cię znudziła prawda o naszej gminie? Zamiast być im wdzięczny za to , że są jeszcze ludzie uczciwi i chcą pokazywać fakty i prawdę. Redaktor też przekazuje prawdę na tym forum i otwiera mieszkańcom oczy i uszy. Przed wyborami musimy znać prawdę, żeby temu wójtowi i jego świcie pokazać czerwoną kartkę. Dosyć już tych krzywd i zakłamania.

  11
  4
  • Redeyes pisze:

   Panie Wiesiek a co Pan myśli że ten bloger to robi za darmo w celach charytatywnych pragnie otwierać oczy i uszy mieszkańców Gmin bzdura totalną chyba utrzymuje się z wdzięczności robi to bo jest zatrudniony przez konkurencję obecnego wójta. Nie popieram zadłużania bo każdy dług trzeba spłacić a co za tym idzie potem mieszkańców też to dotyka ale nie mówcie że nic nie robi tylko kradnie bo każdy kto ma oczy zmiany widzi. Ludzie wierzący że nowy wójt będzie uczciwy nie będzie kradł i chyba za swoje spłacić długi jakie juz sa albo to chyba bardzo się rozczaruja.

   4
   8
 11. Karpiel pisze:

  Kraczecie i kraczecie bezmyślnie powtarzając za Polakową. 3 mln spłaty rocznie przy dochodach ponad 26 mln to znowu nie tak wiele. Wystarczy resztą rozsądnie gospodarować np. zmniejszyć o 3 mln dopłatę do oświaty. Inne gminy potrafią utrzymać oświatę z subwencji państwowej, a u nas koszty szkoły w ramach subwencji utrzymuje tylko pani Służałek. O czym to świadczy?

  5
  9
  • Zdzisława Polak pisze:

   Karpiel przypiłeś do mnie to Ci odpowiadam. Faktycznie tak jest jak napisałeś ” tylko pani Służałek utrzymuje koszty szkoły w ramach subwencji, którą otrzymuje” z MEN-u. A spowodowane to jest tym, że:
   – do szkoły tej uczęszcza największa liczba uczniów i kosz jednostkowy jest najmniejszy,
   – zatrudnia tylko wymagalną liczbę pracowników ,
   – nie zatrudnia żadnych tzw. „wiosiorków” (czyli pozbyła się tych osób, którzy tylko pobierali pensję a żadnej pracy nie wykonywali.),
   Dlatego do tej szkoły Gmina Poraj nie musi dopłacać wystarczy subwencja oświatowa.

   9
   1
 12. Vladimira czarna pisze:

  REDEYES ty tak mówisz jak byś się przejadł ciastek od Jacka Cichonia i . Niech będzie Wójtem kto chce .ale takiego specjalisty od wszystkiego jak obecny , który powinien widnieć na każdym słupie z twórczością pozamiatania gminy. na pokolenia .

  12
  1
 13. Redeyes pisze:

  Vladimira czarna to co w rok czasu te długi narobił? Gdzie byli radni na sesjach za nasze pieniądze spali nie widzieli co się dzieje? Teraz wielką afera wyszła miesiąc przed wyborami? Bo z tego wszystkiego to chyba wójt kradł na potęgę i nikt nic nie widział ino bloger z Cisia wywachal sprawę rok temu jaka musiał mieć intuicję że akurat wiedział kiedy i gdzie uderzyć żeby ciemnotę Gminy Poraj oświecić. Teraz czas na zmiany nowy wójt na pewno spłacić za mieszkańców długo że swojej kieszeni i wyprowadzi owieczki bez kosztów na szerokie wody i zaraz będzie tu metropolia mlekiem i miodem płynącą.

  1
  0
 14. Lalka pisze:

  Karpiel jeśli szukasz oszczędności w oświacie to w pierwszej kolejności proponuje rozwiązanie ZAEIS z panią Anna Korendo na czele (na którą posadka juz czeka bo z pewnością na wejście do powiatu nie ma już szans.) Następnie do zwolnienia połowa nierobów z urzędu i placowkach pidleglych na bezsensownych stanowiskach. I już troszkę zaoszczędzimy, nie odbierając tym sposobem uczniom j szkołom.

  9
  0
  • Zdzisława Polak pisze:

   Redeyes -Mnie tego nie możesz zarzucić , że nie reagowałam na niebezpiecznie rosnące zadłużenie Gminy. Mówiłam i pisałam o tym gdzie tylko mogłam i wielokrotnie prosiłam Radnych aby ograniczyć Wójtowi pełnomocnictwa do zaciągania zobowiązań z 7 mln do 1 mln. Ale nikt mnie nie posłuchał. Radni ślepo wierzyli Wójtowi. Mój głos nie był słyszalny poza murami Urzędu Gminy, Zaś każdy mój artykuł , który dla Państwa napisałam np do Letniskowca przechodził cenzurę i był wycofywany a ja za prawdę byłam szykanowana i eliminowana ze wszystkiego i „włóczona” po sądach. Wręcz utrudniano mi wykonywanie mandatu radnej.
   Dopiero gdy pojawiła się Demokratyczna i strona Pana Gąsiorskiego w internecie, wtedy prawda o sytuacji Gminy Poraj zaczęła do mieszkańców docierać.

   9
   1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *