rozproszone chmury
16°
13°
poniedziałek
Reklama
fot. OSP Poraj
Tragedia w Poraju. Rodzina została praktycznie z niczym!
08 października 2018 r. | 13:00
50

Wczoraj wybuchł pożar w domu jednorodzinnym przy ul. Kolejowej w Poraju. Właściciele domu zostali z niczym. Relację z tego wydarzenia przeczytacie w krótkim opisie Ochotniczej Straży Pożarnej w Poraju.

Po dojeździe naszego zastępu, naszym oczom ukazał sie zaawansowany pożar kilku budynków gospodarczych, domu jednorodzinnego oraz wielu rzeczy pozostawionych przez mieszkańców na dworze. Pożar panował na 3 posesjach. Od razu zbudowaliśmy dwie linie gaśnicze na płonące budynki. Strażacy pracowali w Aparatach Ochrony Dróg Oddechowych, ponieważ temperatura była bardzo wysoka, a dym był wszędzie. Niestety nasz zapał do pomocy naszym mieszkańcom szybko minął. W naszym pojeździe GBA 2.5/16 STAR 266 posiadamy tylko 2,5 tyś litrów środka gaśniczego. W pobliżu zlokalizowlaismy szybko dwa hydranty lecz OBYDWA nie były sprawne. Słysząc te słowa od dowódcy: "Chłopaki wody brak, odsunąć się na bezpieczną odległość" od razu mieliśmy łzy w oczach i brak sił. Mogliśmy tylko stać i przyglądać się na to co ogień trawi na swojej drodze.

Po kilku minutach pojawił się kolejny samochód pożarniczy z środkiem gaśniczym z JRG Myszków. W momencie zajęliśmy swoje pozycje i podjęliśmy dalszą część gaszenia tego rozwiniętego pożaru. Poprosilismy wtedy aby dyspozytor wysłał nam wszystkie siły i środki jakie może do pomocy przy tym okrutnym pożarze. Punkt czerpania wody znajdował się przy dworcu PKP w Poraju. Aż tam musiały udawać się samochody pożarnicze po wodę by móc ratować ludzkie mienie. Na miejscu pojawiło się bardzo dużo jednostek oraz strażaków. Również do pomocy przyłączyli się policjanci z KPP Myszków oraz KP Koziegłowy. Po opanowaniu źródła ognia przystąpiliśmy do rozbiórki dachu w budynku jednorodzinnym, oraz przelewaniu pogorzeliska w celu dokładnego dogaszenia.

Do pomocy przyłączyli się mieszkańcy naszej miejscowości, za co bardzo dziękujemy. Pomogli nam w wynoszeniu pozostawionych rzeczy z domu poszkodowanych oraz w wielu innych rzeczach. Na szczęście nikomu nic sie nie stało.

W imieniu poszkodowanych prosimy o pomoc materialna dla ich rodzin. Działania zakończyliśmy około godziny 3:50.50 odpowiedzi na “Tragedia w Poraju. Rodzina została praktycznie z niczym!”

 1. Panna Anna pisze:

  Wszystko mogło by sie zakonczyc mniejszymi stratami, jakby w hydrantach byla woda… Ktos kto jest za to odpowiedzialny, powinien ponies konsekwencje…

  31
  2
  • Wojtek pisze:

   Prezesem Gminnym OSP jest Mariusz Karkocha – pociągnąć do odpowiedzialności za takie zaniedbania.

   25
   5
  • Rob pisze:

   Wodaciagi są odpowiedzialne za niesprawne hydranty czyli firma poreco która podniosła cenę za wodę o 90% i nic nie modernizują. Teraz niech płacą odszkodowanie

   12
   0
   • dobroduszek pisze:

    Nie wiem, czy ktoś tu sobie zdaje sprawę, ale te podwyżki to będą co roku, bo to jest na spłatę długu przyklepane przez obecną radę. (jeszze za nieruchomości też podwyżki). Poszukajcie sobie kto za tym głosował. A potem przy urnie wyborczej zaznaczcie odpowiendniak.

    8
    1
 2. andrzej bieniek pisze:

  Odpowiedzialny za sprawne hydranty przy ulicy Kolejowej w Poraju. O zdarzeniu powinna być powiadomiona KPPw Myszkowie oraz Prokuratura Rejonowa w Myszkowie. Przede wszystkim kiedy i kto sprawdzał hydranty oraz ich legalizacje .Czynności wykonuje osoba z uprawieniami ,pisząc protokół z przeprowadzonej kontroli , ,jeden egzemplarz zostawia swojej jednosce / urząd gminy/ drugi za pokwitowaniem KPPSP w Myszkowie .To jest skrutacyjna procedura o/ zawiadomieniu/

  9
  9
  • kru pisze:

   Budynek który się spalił był postawiony bez pozwolenia !.
   A więc osoba która odpowiada za hydranty można skoczyć …
   BTW. Skoro tak dobrze się orientujesz Bieniek to pisz donos ponoć jesteś wprawiony 🙂

   10
   9
   • Wojtek pisze:

    Co to za bzdurę napisałeś kru. „budynek się spalił bo był postawiony bez zezwolenia” . Brak zezwolenia spowodowało iskrę i zapłon? A może tobie to przeszkadzało? Czy ty coś bliżej o tym wiesz?

    10
    4
    • kru pisze:

     TY debilu, nieuku, analfabeto czytać nie umiesz ze zrozumieniem !.
     Osoba która miała samowole budowlana nie może wnieść o odszkodowanie do gminy.
     (nawet gdy było rażące naruszenia zasad) Bo gmina odpisze tam nie było budynku wiec nie ma hydrantu sprawnego. W innym wypadku mieli by szanse …
     Pewnie też nie płacili podatku od zabudowy …

     2
     4
   • Panna Anna pisze:

    Kru hmmm czyli jesli Twoj budynek bylby postawiony za pozwoleniem, a hydrant by w poblizu nie dzialal, nie mialbys pretensji, ze sie spalil? Takie Twoje rozumowanie…

    7
    1
    • kru pisze:

     Następny debil nie umiejący czytać.
     Mój dom jest wybudowany zgodnie z prawem.
     Płace podatek od nieruchomości.
     Jest ubezpieczony na wypadek takiego zdarzenia.
     I w tedy droga rozwiązania tego problemu jest mega prosta, mój ubezpieczyciel zwraca mi kasę za szkodę ale wsiada na gminę która była winna wypadkowi bo nie było sprawnego hydrantu (wiec mój ubezpieczyciel sądzi się z gminą a ja mogę zająć się odbudową mojego domu bo mam pieniądze).
     Tragedia jest tragedią ale ci ludzie na pewno nie mają ubezpieczenia są tylko na łasce ludzi dobrego serca.
     Współczuje im …

     7
     7
     • Panna Anna pisze:

      No duzo ludzi moze Ci pozazdroscic.

      7
      2
     • red pisze:

      Ludzie opanujcie się!
      Czego chcecie mu pozazdrości, legalnie wybudowanego domu ??
      A może ubezpieczania domu na rok 350 zł.
      Przecież to powinna być norma !!!
      Każdy kto ma dom powinien go ubezpieczyć !
      Tylko po to by nie być skazanym na dobre serca ludzi.
      To się nazywa normalność !

      4
      0
     • Panna Anna pisze:

      Chcialam jeszcze dodac, ze na placu stoi tez inny budynek, ktory na pewno jest postawiony za pozwoleniem. Ale to nie wazne, hydranty powinny byc sprawne i tyle, Poreco powinno to kontrolowac, skoro tak podwyzszaja nam rachunki.

      3
      0
     • red pisze:

      Hydrant ma być sprawny – tu się zgadzam.

      6
      0
   • dobry człowiek pisze:

    A przepraszam, jakie to miałoby znaczenie, ze postawiony był (nawet jesli) bez pozwolenia?
    nie ma żadnego. Oni tam żyli, mieszkali, bawili się. To był Ich kąt.
    To Olbrzymia Tragedia Ludzka. To chwila, w której pomijając poglądy i opinie trzeba sie zjednoczyc i działać!
    działać, pomóc, bo za chwilkę przyjdzie zima, a Ci biedni ludzie z rzeczami mokrymi, zniszczonymi zostaną bez niczego.
    Starajmy sie pomóc. wszyscy. szybko. natychmiast. bez podziałów.
    Liczy się kazdy dzien.

    9
    1
 3. andrzej bieniek pisze:

  Prosimy o podanie adresy ,telefon , osób poszkodowanych celem pomocy.

  5
  10
 4. rajtek pisze:

  Ponoć wobec MARIUSZA KARKOCHY toczy się w sądzie w Myszkowie rozprawa sądowa .Za pomówienie publiczne. Jeszcze się nie zakończyła ,

  10
  1
 5. Kunegunda pisze:

  Wojtek, kru napisał, że budynek KTÓRY się spalił był postawiony bez zezwolenie, a nie że spalił sie BO był postawiony bez zezwolenia. Jak was w tych szkołach uczą polskiego, że nie potraficie zrozumieć prostego tekstu. A nasze straże to dbają tylko o wyposażenie remiz bo tam mają miejsce na balangi i zarabiają na nich niezłe pieniądze..

  5
  4
 6. Jan pisze:

  KRU zobacz co jest napisane wyżej o osobie z układu .PREZESIE GMINNYM OSP

  3
  2
 7. Jan pisze:

  Panna Anna pisząc czy mówiąc do KRUU to jest bez sensu należy poznać zobaczyć osobe , jego pisownie .Dowiedziałem sie kto to jest .

  2
  2
 8. Ja pisze:

  Co masz na myśli pisząc ” straż z Jastrzębia i z Choronia ” bo nie zrozumiałem ?

  1
  1
 9. anonim pisze:

  a z was tacy mędrcy, że nie potraficie jednego zdania przeczytać dokładnie i z własnej głupoty robicie aferę.

  4
  2
 10. OSP CHOROŃ pisze:

  „Panna Anna”
  Jeżeli ma Pani jakieś uwagi i spostrzeżenia co do funkcjonowania jednostki OSP CHOROŃ zapraszam na rozmowe do naszej remizy. Nie wiem kim Pani jest i na jakiej podstawie ocenia Pani pracę i zaangażowanie naszych druhów którzy wykonują ja najlepiej jak potrafią. Ale tak jak powiedziałem… Jakieś uwagi? Zapraszam, z uwagą wysłuchamy i wyciągniemy odpowiednie wnioski… A jeżeli Pani poprostu pisze te brednie na forum tylko po to żeby pisać to proszę o usunięcie tego komentarza i nie wciąganie naszej jednostki w żadne przepychanki.
  Pozdrawiam.

  1
  7
  • Panna Anna pisze:

   Wnioski wyciągam po obserwacji. Jakos na wiele zdarzen jednostka osp choron nie przyjezdza, a jak przyjezdza w koncu to z duzym opoznieniem. Macie nowy woz, a nawet go nie uzywacie. Kazdy swoje zdanie moze wyrazic, jest wolnosc slowa.

   7
   2
   • OSP CHOROŃ pisze:

    Jeżeli nie jeździmy to znaczy że nie jesteśmy dysponowani przez SKKP MYSZKÓW i w pierwszej kolejności trzeba się cieszyć bo nikomu nie dzieje się ludzka krzywda. Ale pani widocznie nie potrafi tego zrozumieć. Prosimy nie wciągać jednostek OSP do politycznych zagrywek.

    1
    7
 11. Jan pisze:

  RED tobie i innym twoich osób z układu niech Łukasz Stachera pokaże protokoł po kontrolny z Najwyżej Izby Kontroli,/ posiada/ która była w urzędzie gminny PORAJ .STACHERA otrzymał protokoł około 18.09. 2018r W najbliższy czasie będzie na portalu życia Poraja aby miezkancy gminy i rzesze społeczenstwa dowiedziały sie o prawdzie rządów przez ostatnie lata. przez układ Stachery..

  10
  0
 12. MaxKolanko pisze:

  Skończcie już, to jest artykuł o ludzkiej tragedii a zrobiliście tutaj szopkę polityczną, wstyd!

  7
  0
  • Wojtek pisze:

   Tak właśnie to proszę Maxkolonko napisz jaką pomoc otrzymała ta Rodzina od Gminy od Pomocy Społecznej? Przecież są na ten cel konkretne środki. Dać im mieszkanie z zasobów komunalnych. Gdzie jest wójt ?

   6
   1
 13. porajanin pisze:

  No i wyszło szydło z worka. To jednak nasze dzielne strażaki okazali się niekompetetni. Amartorszczyzna i brak profesjonalizmu. Jak można nie znać listy działających hydrantów.
  Przeczytajcie oświadczenie na stronie Poreco.

  2
  11
  • Strażak pisze:

   Aha, czyli według Ciebie nic się nie stało, wszystko jest ok tylko wina straży, bo Poreco opublikowało listę niesprawnych hydrantów? Czyli według Ciebie nie jest patologią to, że hydranty są niesprawne?

   11
   1
   • Iwan pisze:

    Porajanin wes się ogarnij albo najlepiej zmień lekarza bo te tabletki niebieskie ci nie pomagają.A druga sprawa nie życzę ci żeby cię spotkała taka klęska ani nikomu, ciekawe co byś zrobił jak by ciebie spotkało gdzie byś dzwonił po pomoc kompetentny człowieku a od straży to wara bo oni ratują życie i służą pomocą

    1
    0
 14. Strażak kato pisze:

  Firma poreco ma zadanie dbać o hydranty w całej gminie a straż będąc na miejscu akcji nie ma czasu na szukanie SPRAWNEGO hydrantu tylko wpina sie w najbliższy, który właśnie powinien być sprawny aby zapewnić ciągłość w dostarczanie wody do takie GBA bo chyba taki był pierwszy na miejscu tego pożaru.
  Firma poreco chce umyć rączki i zgonic winę na straż?
  Straż dojechała a firma dbajaca o sieć hydrantow co zrobiła zapewniła jeden sprawny hydrant na ul Kolejowej w dodatku oddalony o aż 600 m
  To poprostu jakas kpina!

  14
  1
 15. Gonzo pisze:

  Strażacy ratują ludzi. Wara od nich. A tych co nie naprawiają hydrantów może do prokuratury dać. Niech ich tam osadza !

  19
  0
 16. Zdzisława Polak pisze:

  Panie Redaktorze dlaczego pozwala pan na pisanie i podpisywanie się moim nazwiskiem? Powyższy wpis nie jest mojego autorstwa.

  2
  0
 17. Strażak kato pisze:

  ,, Dupajas” skąd Ty możesz wiedzieć jak rozwinięty był pożar jak to osp Poraj był pierwszy na miejscu z tego co wiem psp myszków dojechała po około 10 min
  Kto Ty jesteś może jakiś urzędasek z Poreco który bierze tylko nagrody i niezłą kasę za nic nie robienie…

  5
  2
 18. Strażak kato pisze:

  ,, Dupajas” poproś o wgląd w dokumentację SKKPSP w myszkowie.. Przesledz korespondencję radiotelefoniczna dopiero wypowiadaj się w jakiej kolwiek kwestii. Tam jest wszystko czarno na białym ale może śledztwo i decyzja prokuratury otworzy Ci oczy!

  7
  1
 19. walec pisze:

  Wyszedł z gminnego szamba PoetaArtysta
  I rzadkim gównem wokół siebie ciska.
  Smród się roznosi wokół jego kliki,
  Lecz ten smród umacnia kolesiowskie szyki.

  Kliki to nieszczęście dla każdego państwa,
  Są też wylęgarnią gminnego draństwa.
  Czar PRL-u wrócił do formy,
  Wdzięczni jesteśmy ludziom z Platformy!

  Są specjalistami w podziale władzy i mandatów
  Oraz zawłaszczania urzędniczych etatów.
  Dla tego „fachowca”, co przekrętów się nie boi,
  Zawsze się znajdzie miejsce wśród towarzyszy swoich.

  Merytorycznych wymagań się nie stawia
  przed specjalistą od przekrętów i bezprawia.
  Wystarczy mu milcząca towarzyszy zgoda
  i zawsze zajdzie do celu jak po schodach.

  Inni mu zazdroszczą i pilnie go naśladują,
  pchają się wszędzie tam, gdzie kasę czują.
  Czy może sprawiedliwe prawo na nich czeka?
  Nie, bo korupcja jest prawem człowieka!

  1
  1
 20. Swiadek pożaru pisze:

  DupaJas byłam na miejscu i widzialam w jakiej kolejności podjeżdżały straźe a najwcześniej była Policja która brała czynny udział w ratowaniu mienia poszkodowanym… Widocznie taki z Ciebie „Strażaczyna” lubisz spać i przegapiles akcje. Staż z Poraja jako pierwsza zaczęła gasić, przygasili…. ale niestety brakło im wody w samochodzie,jak rozwinęli węże okazało się że w Hydrancie nie ma wody… Po czasie pojawiła się jednostka straży zawodowej z Myszkowa ale ogień już przeniósł się na dom..

  I pewnie na końcu dojechales Ty.
  Serdeczne podziękowania dla Policji za włączenie się do akcji.

  7
  1
 21. szkoła z Choronia uczeń pisze:

  mam to w dupie jak za fri

  1
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *