UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poraj - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Tradycje i Zwyczaje związane z Wielkim Czwartkiem w Poraju


Wielki Czwartek to ważny dzień w kalendarzu liturgicznym, rozpoczynający Triduum Paschalne. W tym czasie wspominana jest Ostatnia Wieczerza oraz ustanowienie Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. W Poraju, jak w wielu innych miejscowościach, odbywają się szczególne uroczystości oraz zachowane są tradycje kulturowe związane z tym dniem. Wiążą się z nimi również unikalne obyczaje, które od lat kształtują lokalną społeczność.

Podczas wieczornej mszy, zwanej Mszą Wieczerzy Paschalnej, wierni wspominają ustanowienie Eucharystii. Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ołtarza, gdzie dokonuje się jego adoracja. W tym czasie kościół jest pozbawiony obrusów oraz dekoracji, co ma symbolizować moment, w którym Jezus umywał nogi swoim uczniom. Atmosfera tego dnia jest podniosła, a w powietrzu można wyczuć silne emocje związane z sakralnym charakterem uroczystości.

Wielu mieszkańców Poraja pielęgnuje lokalne zwyczaje związane z Wielkim Czwartkiem. Należy do nich tradycja dzwonienia dzwonów, które po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” zostają zastąpione kołatkami. W przeszłości dzieci biegały z nimi po wsi, co miało na celu odstraszenie złych duchów. Przywiązanie do praktyk ludowych ukazuje, jak głęboko zakorzenione są obyczaje związane z wielką liturgią, które łączą pokolenia i wzbogacają lokalną kulturę. W Poraju, obok uczestnictwa w ceremoniach kościelnych, wielką wagę przykłada się również do zachowania pamięci o dawnych wierzeniach oraz zwyczajach ludowych.

Źródło: Urząd Gminy Poraj


Oceń: Tradycje i Zwyczaje związane z Wielkim Czwartkiem w Poraju

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:23


Zobacz Także