Zbigniew Badeński był znaczącą postacią w historii polskiej marynarki wojennej, urodzonym 26 września 1942 roku w Poraju. Jego kariera obejmowała wiele lat służby, którą rozpoczął w 1960 roku, a zakończył w 2002 roku. W trakcie tego okresu pełnił różne kluczowe funkcje, zdobywając uznanie w kraju oraz w międzynarodowych kręgach wojskowych.
Badeński był nie tylko kontradmirałem, ale również doktorem nauk wojskowych. Jako doświadczony morski oficer pokładowy okrętów rakietowych, miał na swoim koncie wiele osiągnięć. W swojej karierze dowodził m.in. okrętem ORP „Gdańsk”, a także zajmował się szkoleniem jako zastępca dowódcy Marynarki Wojennej, co podkreśla jego wpływ na kształtowanie młodych oficerów.
Na koniec swojej kariery Zbigniew Badeński pełnił funkcję szefa Sztabu Marynarki Wojennej, co było uwieńczeniem jego wieloletniej służby i bogatego doświadczenia zawodowego. Niestety, zmarł 13 września 2020 roku, pozostawiając po sobie trwałe ślady w polskim systemie obronnym i w sercach tych, którzy mieli zaszczyt z nim pracować.
Wykształcenie
W 1960 roku Zbigniew Badeński podjął naukę na Wydziale Dowódczym w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej, z siedzibą w Gdyni. W czasie swoich studiów, w 1962 roku, został skierowany do Kaspijskiej Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej ZSRR w Baku. Tam kształcił się na Wydziale Uzbrojenia Specjalnego, gdzie zdobywał wiedzę dotyczącą użycia morskich systemów rakietowych. Ponadto, Badeński jest absolwentem studiów podyplomowych, które odbywał w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w latach 1973–1975. Na tej samej uczelni, w okresie 1973–1979, zrealizował studia doktoranckie, co zaowocowało uzyskaniem stopnia naukowego doktora nauk wojskowych.
Służba wojskowa
Po powrocie do kraju w 1966 roku, Zbigniew Badeński rozpoczął swoją służbę w 3 dywizjonie kutrów torpedowych 3 Brygady Kutrów Torpedowych, który był zlokalizowany w Gdyni. W 1971 roku przeniósł się do 2 dywizjonu kutrów rakietowo-torpedowych, działającego w ramach 3 Flotylli Okrętów, również w Gdyni.
Na początku swojej kariery wojskowej zajmował różnorodne stanowiska. Pełnił funkcję dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego na ORP „Elbląg” w latach 1966–1968, następnie został zastępcą dowódcy okrętów OORP „Kołobrzeg” oraz „Elbląg” w latach 1968–1971. Później, w latach 1971–1973, dowodził okrętem ORP „Gdańsk”.
W 1979 roku, Badeński otrzymał tytuł adiunkta w Katedrze Sztuki Operacyjnej i Taktyki Rodzajów Sił Marynarki Wojennej na Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. Od 1983 roku pracował w Dowództwie Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie początkowo pełnił funkcję zastępcy szefa, a następnie awansował na szefa Oddziału Operacyjnego w Sztabie Marynarki Wojennej. W 1987 roku objął stanowisko zastępcy szefa Sztabu Marynarki Wojennej ds. operacyjnych.
Jego kariera osiągnęła szczyt w 1999 roku, kiedy to został mianowany szefem Szkolenia i zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej. Przez lata 2000–2002 piastował urząd szefa Sztabu Marynarki Wojennej. Po przejściu na emeryturę postanowił kontynuować działalność naukową w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
W okresie, gdy na czoło resortu obrony narodowej wysunął się Antoni Macierewicz, Badeński zakończył swoją kadencję jako profesor wizytujący na AMW.
Awanse
W karierze Zbigniewa Badeńskiego, awanse odgrywały kluczową rolę, pokazując jego postęp i zaangażowanie w marynarki wojennej. Oto szczegółowy przegląd jego awansów:
- Podporucznik marynarki – 1964,
- Porucznik marynarki – 1967,
- Kapitan marynarki – 1971,
- Komandor podporucznik – 1976,
- Komandor porucznik – 1981,
- Komandor – 1985,
- Kontradmirał – 1996.
Odznaczenia
Osoba, o której mowa, zasłużyła się swoim nieprzeciętnym wkładem w służbę narodową, co zostało docenione poprzez szereg prestiżowych odznaczeń.
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, rok 2001,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
- Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.
Przypisy
- Odszedł Na Wieczną Wachtę [online], amw.gdynia.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
- Admirałowie usunięci z Akademii Marynarki Wojennej. onet.pl, 19.03.2017 r. [dostęp 19.03.2017 r.]
- POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 22.08.2001 r. o nadaniu orderów – Metryka – Baza aktów prawnych – INFOR.pl – portal księgowych [online], www.infor.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
Oceń: Zbigniew Badeński